Izvor: Radio 021, 16.Jul.2019, 21:04   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Prva žena čelu EU: Fon der Lejen izabrana za predsednicu Evropske komisije

Za nju su glasala 383 poslanika Evropskog parlamenta, dok je njih 327 bilo protiv.

ReutersUrsula Fon der Lejen nakon glasanja

Nemica Ursula fon der Lejen izabrana je u Briselu za predsednicu Evropske komisije.

Ona je prva žena na toj funkciji u istoriji EU.

Za nju je glasalo 383 poslanika Evropskog parlamenta, dok je 327 bilo protiv. Da bi bila izabrana na funkciju, bila su joj potrebna 374 glasa od prisutnih 747.

Na majskim izboruma >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio 021 << za Evropskih parlament izabran je 751 novi poslanik, a večerašnjem tajnom glasanju nisu prisustvovala četiri.

Nemačka ministarka odbrane će na čelu Komisije zameniti Žana Kloda Junkera, kome mandat ističe prvog novembra.

Evropska komisija je ta koja priprema EU zakone, vodi računa o sprovođenju pravila Unije, a ima i moć da kažnjava zemlje članice.

„Ovo je velika odgovornost i moj posao tek sada počinje. Želim da radimo zajedno, na konstruktivan način", rekla je ona u govoru posle glasanja.

Izveštaj Evropske komisije: Ponovo „ali" za Zapadni Balkan Evropski izbori: Teški dani za vladajuće stranke

Ko je Ursula Fon der Lejen?

Rođena je u Briselu, a sa porodicom se preselila u Nemačku kada je imala 13 godina. Studirala je ekonomiju na Londonskoj školi ekonomije (LSE), kao i medicinu u Hanoveru, pre nego što je počela da se bavi politikom.

Bliska je saradnica nemačke kancelarke Angele Merkel, u čiju se partiju učlanila 2005. godine.

Ima 60 godina i majka je sedmoro dece.

Zalaže se za integraciju i podržava blisku vojnu saradnju unutar EU, a početkom ove godine je izjavila da je „potencijal Evrope da ujedini i promoviše mir".

Njeno imenovanje za nemačku ministarku odbrane 2013. godine bilo je neočekivano i usledilo je nakon tri meseca koalicionih razgovora između Demohrišćanske i Socijaldemokratske partije.

Od tog trenutka, njena popularnost u nemačkoj javnosti je brzo rasla. Kao ministarka odbrane u najindustrijalizovanijoj i najnaseljenijoj zemlji EU, zalagala se da Nemačka poveća vojno učešće u NATO-u.

Međutim, njen mandat na mestu ministarke odbrane nije protekao bez neuspeha.

Otkriveni su nedostaci nemačkih oružanih snaga - od neupotrebljivih podmornica i aviona do nestašice osoblja.

Autor: BBC News na srpskom

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno bez ikakve naknade, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.021.rs. Preuzimanje fotografija je dozvoljeno samo uz saglasnost autora.

Nastavak na Radio 021...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio 021. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio 021. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.