Poslanici o državnoj pomoći i zakonu o računovodstvu

Izvor: RTS, 03.Okt.2019, 18:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Poslanici o državnoj pomoći i zakonu o računovodstvu

Poslanici vladajuće koalicije najavili su podršku setu zakona iz oblasti finansija, među kojima je Predlog zakona o kontroli državne pomoći. Ministar Siniša Malij rekao je da će sertfikati koje su računovođe dobile u prethodnom periodu važiti i dalje.
Poslanik Stranke moderne Srbije Aleksandar Stevanović rekao je u raspravi da smo zemlja koja voli državno da pomaže privredi i da to čini čak >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << više nego zemlje EU.

On je primetio da Srbija više nema "razvaljene" institucije kao što je Fond za razvoj, ni "sipanje kofom para u preduzeća u restrukturiranju" ili "deluckanje kredita državnih banaka" pod parolom - ne moraš da ga vratiš.
Takvo ponašanje je Srbiju, kaže, dosta koštalo u prošlosti. Međutim, smatra da je državna pomoć i dalje prevelika, ali je bolje preusmerena.
On je naveo da se mora voditi računa da tržišna utakmica bude fer i ujednačena.
Ministar finansija Siniša Mali mu je odgovorio da je državna pomoć nešto što daju i druge zemlje, odbacujući navode da Srbija u tome prednjači. Kako je kazao, Nemačka je prošle godine dala 43 milijarde evra državne pomoći, Francuska 17 mliijardi evra, Mađarska 3,3 milijarde evra, a Srbija oko 538 miliona evra.
"Mi sada želimo da to bude na transparentan i kontrolisan način kako bismo sve standare koje prevashodno definiše EU ispoštovali", rekao je Mali.
Poslanik Pokreta socijalista Bojan Torbica podržava predloženi zakon i objašnjava da je osnovni razlog zbog čega je neophodno kontrolisati državnu pomoć njen negativan efekat za stanje na tržištu.
Poslanica SDPS Slavica Živković rekla je da će Komisija za kontrolu državne pomoći biti nezvaisno telo i dodala da se novim zakonskim rešenjem jasno propisuju pravila po kojima će ona raditi.
"Povraćaj dodeljene državne pomoći i dalje predstavlja osnovnu meru uspostavljanja tržišne konkurencije putem koje se otklanjaju tržišne anomalije nastale dodelom nedozvoljene pomoći", rekla je ona.
Dodala je da je uspostavljena i obaveza davaoca da Komisija dostavi plan usvajanja šema državne pomoći za narednu budžetsku godinu što smatra izuzetno važnim.
Sertfikati za računovođe važe i dalje 
Kada je reč o Predlogu zakona o računovodstvu koji predviđa uvođenje elektronske fakture i obavezu dobijanja sertifikata za obavljanje tog posla, Mali je kazao da će sertfikati koje su računovođe dobile u prethodnom periodu važiti i dalje.
"Mi otvaramo za one koji će tek da se bave tom profetijom obavezu da budu licencirani i da na takav način imamo jedinstvenu bazu podataka", objasnio je Mali.
Poslanica SDPS je govoreći o predlogu zakona o računovodstvu kazala da je najveću pažnju privukao deo koji se odnosi na uslove za upisivanje u javni registar pružalaca računovodstvenih usluga.
Kako je navela, jedan od uslova za registraciju biće da najmanje jedna osoba bude stalno zaposlena u pravnom licu i da ima profesionalno zvanje iz oblasti računovodstva i revizije stečeno kod Međunarodne federacije računovođa.
"To znači da će knjigovođe i računovođe koje su posao naučile na kursevima ili obukama ponovo morati u školu", rekla je ona.
Mali je odgovorio da u Agenciji za privredne registre postoji nekoliko stotina preduzeća koja se bave pružanjem računovodstvenih usluga i nemaju ni jednog zaposlenog, a ostvaruju prihode.
On je istakao da je cilj zakona da se to uvede u red, pogotovo što je to preporuka MANIVALA-a tela Saveta Evrope koje daje savete vezane za sprečavanje pranja novca.
On je kazao da je zato zakonom predviđena obaveza dobijanja sertifikata.
Prema njegovim rečima, nije monopol to što su trenutno samo dve organizacije iz Srbije članice Međunarodne federacije računovođa koje će u Srbiji moći da izdaju licence za obavljanje tog posla, istakavši da se licenca može dobiti i kod drugih organizacija u svetu koje su članice Međunarodne federacije računovođa.
Siniša Mali ranije je rekao je da se Predlogom zakona o kontroli državne pomoći, koji je pred poslanicima, jača transparentnost dodele državne pomoći, omogućava se efikasnija kontrola i otklanjaju nejasnoće koje su do sada postojale.  Kaže da zakon o računovodstvu predviđa uvođenje obaveznih e-faktura i to od 1. januara 2022. godine.

Nastavak na RTS...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.