Izvor: Politika, 16.Jun.2012, 23:12 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Policija EU protiv grčke levice
Cilj sveobuhvatne akcije Evropola i pridruženih, antiterorističkih službi je razbijanje svih (ilegalnih) organizacija radikalne levice u Grčkoj, a operacijom bi trebalo da rukovode – Nemci
Grčkoj preti katastrofa posle ponovljenih parlamentarnih izbora, bez obzira na njihov ishod, ocenjeno je u pismu sa naznakom „za unutrašnju upotrebu“ koje je nemačka ambasada u Atini poslala Berlinu: „Nameće se pitanje >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << – hoćemo li se suočiti sa uličnim nemirima, kao na demonstracijama u 1973. godini (početak obračuna s vojnom diktaturom u Grčkoj), ili sa izlivom berzanskog gneva i reakcijama“, prenosi Rojters iz sadržaja.
Savet „s terena“ nije objavljen, a glasi: „Nužno je pripremiti se za hitno uvođenje mera stabilizacije“. To podrazumeva automatizam sprovođenja – bez dodatnih ovlašćenja.
Pod merama stabilizacije podrazumeva se sveobuhvatna policijska akcija protiv grčkih anarhista, tvrde izvori u Berlinu. Dogovor o realizaciji postignut je krajem aprila, u Hagu, na dvodnevnoj konferenciji Evropola. Učesnici iz dvadeset zemalja EU i stručnjaci iz Švajcarske, Norveške i Australije razmotrili su mogućnosti suzbijanja „anarhističkih aktivnosti u Grčkoj posle izbora“ i preventivne akcije protiv „srodnih“ pokreta u Zapadnoj Evropi.
Centralna operacija protiv takozvanih anarhista trebalo je da počne ofanzivom na atinski kvart Eksarhija. Onde su organizovane prve demonstracije protiv pogoršanja ekonomske situacije 2008. godine. U istom kvartu pokrenute su i masovne demonstracije u novembru 1973. godine, a ishod je poznat: došlo je do pada vojne hunte u Grčkoj.
Nivo operativne gotovosti u planiranoj operaciji trebalo je utvrditi u skladu sa ishodom današnjih izbora. Pripreme su, međutim, ubrzane posle atentata na šefa evropske operativne grupe za Grčku Horsta Rajhebaha, u Grčkoj nazvanog „gaulajterom“. Na njega je bačena napalm bomba 16. maja, u Potsdamu kraj Berlina.
Prema procenama stručnjaka, akcija je od početka minule nedelje u punom toku. Pod rukovodstvom Savezne kriminalističke službe Nemačke (BKA) i odseka Obaveštajne službe (BND) za unutrašnju bezbednost, uhapšeni su pripadnici anarhističke organizacije „Blek kros Berlin“. Spekuliše se da su rezultati saslušanja podstakli hapšenja i u Švajcarskoj. Tamošnja bezbednosno-obaveštajna služba (NDB) ušla je u trag anarhistima u Cirihu i Bernu – dan posle berlinske operacije.
Sredinom minule nedelje usledila je racija na 40 lokacija širom Italije - kao rezultat evropske policijske i obaveštajno bezbednosne operacije usmerene protiv pripadnika anarhističkih pokreta radikalne levice.
Među deset uhapšenih obreli su se ne samo pripadnici „Neformalne anarhističke federacije” (FAI), već i do minule srede malo poznatog pokreta „Međunarodni revolucionarni front“ (FRI). Nadležni general Đorđo Pićirilo, šef italijanske obaveštajne agencije za unutrašnju bezbednost (AISI), prvi put je saopštio javnosti da Italiju ugrožavaju najmanje dve međunarodno povezane terorističke organizacije radikalne levice.
Upoznavanje italijanske i svetske javnosti s postojanjem razgranate mreže anarhističkih pokreta usledilo je sa zakašnjenjem. Ipak, ono ne svedoči o nedostatku informacija u nadležnim resorima Evrope.
U Rimu je još 2004. godine osnovana udarna bezbednosno obaveštajna trupa na evropskom nivou – „EU task fors“. Posvetila se borbi protiv „evroanarhizma“. Zbog nedovoljne efikasnosti, komanda je pre četiri godine prenesena u nemačke ruke. Tako se, u sedištu BKA u Vizbadenu, i u odeljenju BND u Pulahu za suzbijanje terorizma u Nemačkoj, planiraju sve evropske akcije – u saradnji sa Evropskim centrom za obaveštajne analize (Intcen), proizašlom iz dosadašnjeg Centra za (procenu) situacije (Sitcen).
Postojanje ovog obaveštajnog tela malo je poznato u široj javnosti, a vest o preimenovanju u Intcen još se vodi kao službena tajna. (Pismeni dokaz o preimenovanju dokumentovan je pod naznakom „strogo poverljivo“ u analizi nemačkog Ministarstva unutrašnjih poslova od 21. maja ove godine, zavedene pod brojem BT-17/9446, u koju je autor ovih redovao imao uvid.)
Program borbe protiv „radikalnog“ anarhizma zvanično se usredsređuje na sve oblike anarhizma, Ipak, sve akcije su donedavno bile usredsređene na „levi anarhizam“. Situacija se izmenila tek posle pokolja koji je u Norveškoj priredio Anders Brejvik.
Na pitanja brojnih novinara, zašto je „virus“ levog anarhizma opasniji, nemački operativci ukazuju da bi on – za razliku od prihvatljivosti ideja radikalne desnice – mogao da se proširi na sve prostore kontinenta i zapadnog sveta.
Aktuelna kriza zaista čini tu „nuždu”, a ukoliko je ova teorija zavere bar iole tačna, Nikolo Makijaveli bio bi ponosan na Moneove naslednike.
Miloš Kazimirović
objavljeno: 17.06.2012
Pogledaj vesti o: Evropska Unija























