Novi pregovori  rešenje za Kosovo

Izvor: Blic, 08.Jan.2010, 01:15   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Novi pregovori rešenje za Kosovo

Španija želi da između Srbije i Kosova dođe do kompromisnog rešenja. I mnogi naši partneri u EU žele da dođe do dijaloga koji bi vodio zajedničkom rešenju, primenljivom i održivom u životu - kaže u intervjuu za „Blic“ Injigo Palasio de Espanja, ambasador Španije, koja je od 1. januara preuzela predsedavanje Evropskom unijom.

Injigo Palasio de Espanja

Ambasador De Espanja smatra >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << da Srbija može da dobije status kandidata za članstvo u EU bez definitivno rešenog pitanja Kosova, pogotovo što Španija nije priznala jednostrano proglašenu nezavisnost. Međutim, ambasador zemlje koja će u narednih šest meseci biti u prilici da određuje strategiju EU i utiče na spoljnu politiku Unije, ističe podršku ideji Beograda da otvori dijalog sa Prištinom, nakon završetka procesa pred Međunarodnim sudom pravde u Hagu o legalnosti nezavisnosti Kosova. „Ministar Jeremić izneo je vrlo važnu ideju na ambasadorskoj konferenciji i rekao da bi nakon iznošenja mišljenja suda, kroz dijalog moglo da se pronađe kompromisno, održivo rešenje koje bi moglo da vodi daljem razvoju odnosa", kaže De Espanja.

- Bio bi zaista paradoks da Srbija, koja se zalaže za iznalaženje rešenja putem dijaloga i želi da dođe do pregovora bude sa druge strane kažnjena i zaustavljena na svom putu evropskih integracija - naglašava ambasador Španije.

Kada bi po vašem mišljenju Savet ministara mogao da razmotri pitanje srpske kandidature?

- Španija snažno podržava Srbiju na putu evropskih integracija i smatram da Srbija konačno ima mogućnost da zaista napreduje, zajedno sa celim regionom. Smatramo da nema nikakvih prepreka da Savet ministara EU odmah razmotri kandidaturu Srbije i biće bolje da se to što pre dogodi, kako bi proces mogao da se pokrene i da štedimo vreme. Nema tehničke prepreke da se zatraži mišljenje Evropske komisije, a države članice će odlučiti o davanju statusa kandidata.

Da li smatrate da je moguće da Savet ministara razmatra pitanje srpske kandidature pre hapšenja Ratka Mladića i Gorana Hadžića?

- Moje lično mišljenje jeste da je krajem prošle godine svojim poslednjim potezima Srbija pokazala da je veoma angažovana na planu saradnje sa haškim Tribunalom i da je napravila velike korake. Smatramo da Srbija u potpunosti sarađuje sa Tribunalom i da možda nije sposobna da uhapsi poslednje begunce. Ako Srbija nastavi da, kao do sada u potpunosti sarađuje sa sudom u Hagu, neće biti nikakvih argumenata protiv ratifikacije SSP-a u junu. Ako bi došlo do novog zastoja u evropskim integracijama Srbije, to ne bi pogodilo samo Srbiju već i druge zemlje regiona. Smatram, međutim, da neće moći da se okrene stranica u istoriji ove zemlje i regiona, ukoliko ne dođe do hapšenja Mladića i Hadžića i da bi to što pre trebalo uraditi.



Kako će izgledati tempo dobijanja statusa kandidata za Srbiju?


- Prvi izazov je da Savet ministara zatraži mišljenje Evropske komisije o Srbiji i da to mišljenje bude pozitivno. Od trenutka kada se zatraži mišljenje do zaključka EK može da protekne oko godinu dana. Treba imati na umu i da je Savet EU odredio da se u junu ponovo razmatra pitanje ratifikacije sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju. Nije nemoguće da se dogodi to što Srbija želi i da do kraja godine dobije status zemlje kandidata, ali uobičajena je praksa da prvo dođe do ratifikacije SSP ili da je ovaj proces ratifikacije bar dobro odmakao. Što se tiče pitanja ratifikacije SSP, ja sam optimista i mislim da će u junu biti dobrih vesti.

Na koji način ćete podržavati Srbiju?

- Podrška Španije srpskoj kandidaturi je potpuno nesumnjiva i to je i sam ministar spoljnih poslova Španije Moratinos više puta ponovio. U ovom trenutku pripremamo u Briselu Balkansku agendu u kojoj će biti predviđeni naredni koraci. U Briselu će se 26. januara održati sastanak na ministarskom nivou na kome će prisustvovati i ministar spoljnih poslova Srbije. Tada ćemo razgovarati o Balkanskoj agendi i tada će biti pravi momenat da se sagleda gde smo i koji će biti prvi naredni koraci. Uveravam vas da će Španija u potpunosti iskoristiti vreme do tog sastanka da pojedinačno razgovara sa svim partnerima u EU kako bi se što pre pristupilo razmatranju srpskog zahteva za prijem u članstvo.

Kako izgleda Balkanska agenda?

- U maju smo zakazali veliku ministarsku konferenciju u Sarajevu i nadamo se da će do tog sastanka biti jasnije šta su do sada uradile zemlje kandidati i tada ćemo moći da utvrdimo mapu puta. Sastanak je zakazan u Sarajevu zato što smatramo da je Bosna i Hercegovina ključna zemlja za stabilnost Balkana. Zemlje Balkana nalaze se u različitim fazama pristupa EU i iako će svaka zemlja napredovati na osnovu svojih zasluga, smatramo da napredovanje zemalja mora biti koordinisano i usklađeno. Zbog zasluga Srbije i napora koje je učinila na putu ka EU, Španija ne bi želela da Srbija ostane iza drugih zemalja. Španija će sarađivati sa ostalim zemljama EU kako bi se rešavao jedan po jedan problem svake zemlje koja je podnela kandidaturu.



Da li mislite da je realna grčka agenda za Balkan ulazak u EU 2014. godine?


- Svi se slažu da je to izuzetno ambiciozna agenda, ali uprkos tome ima politički i moralni cilj koji nas tera da razmišljamo unapred.

Sporovi ne utiču na pregovore sa EU

Da li će tužba i kontratužba Hrvatske i Srbije za genocid uticati na tempo približavanja EU obe zemlje?

- Praksa EU je da potpuno po strani ostavlja bilateralne sporove kada je u pitanju proces pregovaranja i konačnog pridruživanja EU. Nesumnjivo je da se stvara neprijatna situacija kada dođe do takvih sporova. Španija smatra da je Srbija želela da se to pitanje reši van suda i poznati su mi napori srpske Vlade da se do rešenja dođe van sudskim putem i putem dijaloga. Nadamo se da kada prođu turbulencije oko izbora u Hrvatskoj da će Srbija i Hrvatska moći da pristupe dijalogu i reše spor i to ne samo ovaj, već i druge, kao što su izbeglice i njihova prava.

Nastavak na Blic...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Ambasador: Posle presude novi dijalog Beograda i Prištine

Izvor: TV Avala, 08.Jan.2010

Ambasador Španije Injigo Palasio de Espanja izjavio je da njegova zemlja i partneri u Evropskoj uniji žele da dođe do dijaloga između Beograda i Prištine koji bi vodio zajedničkom rešenju pitanja Kosova, koje bi bilo primenjivo i održivo.

Nastavak na TV Avala...

Španija želi dijalog Beograda i Prištine

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 08.Jan.2010

BEOGRAD - Španija i mnogi njeni partneri u Evropskoj uniji žele da između vlasti u Beogradu i Prištine dođe do dijaloga koji bi vodio zajedničkom rešenju, primenljivom u životu, izjavio je Injigo Palasio de Espanja, ambasador Španije u Srbiji...Ambasador De Espanja, čija je zemlja 1. januara...

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...

Španija zvanično na čelu EU

Izvor: RTS, 08.Jan.2010

Glavni cilj Španije, kao predsedavajućeg EU, biće jačanje ekonomskih potencijala. Naglašavajući da neće priznati jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova, zvanični Madrid kaže da će Španija nastaviti razgovore o širenju Unije na Balkan...U Kraljevskom teatru u Madridu, pred španskim kraljem...

Nastavak na RTS...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.