
Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 18.Jan.2022, 16:21
Mihajlović: Zelena agenda mogućnost za brži privredni razvoj; Joksimović: Projekat značajan korak u okviru Klastera 4
Potpredsednica Vlade i ministarka rudarstva i energetike, prof. dr Zorana Mihajlović, izjavila je povodom obeležavanja početka projekta "EU za zelenu agendu u Srbiji", da je zelena agenda mogućnost za brži privredni razvoj i prilika za nove investicije, a ne pretnja po energetski sektor.
Ona je rekla da su najvažnija pitanja za svaku zemlju da bude energetski stabilna i samodovoljna, odnosno da ima dovoljno >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << energije i da istovremeno čuva životnu sredinu.
"Zelena agenda za sektor rudarstva i energetike znači da nije moguće sprovoditi odluke ukoliko se ne vodi računa o životnoj sredini. Zelena agenda jeste mogućnost za brži razvoj, to je novi model rasta, i prilika za nove investicije, nova radna mesta. Zelena agenda nije, a to slušamo svih prethodnih dana, pretnja nikome. Nije pretnja energetskoj stabilnosti, niti zaposlenima u javnim preduzećima u energetskom sektoru. Zelena agenda nije nešto što će preko noći promeniti naš energetski sistem, ali znači mogućnost i potrebu da svi zajedno radimo na tome da u godinama ispred nas započnemo proces energetske transformacije", rekla je ona.
Mihajlovićeva je istakla da je zelena agenda mogućnost bržeg i održivog privrednog rasta, da su neophodne investicije, ali i aktivna uloga države.
"Treba da predvodimo te promene, a ne da budemo sa strane i čekamo. Mislim da nam je u narednoj Vladi potrebno i ministarstvo za zelenu transformaciju i energetsku efikasnost i da tako idemo brže ka dugoročnom obezbeđivanju energetske stabilnosti koristeći OIE", rekla je ona.
"Zaštita i unapređenje životne sredine, energetska tranzicija i zelena agenda su jako važna pitanja i radićemo zajedno na unapređenju svih procesa. Hvala i resornim ministarstvima na svemu što su radila i što će raditi na implementaciji ovog projekta. Ova Vlada ima dva ključna prioriteta – vladavinu prava i zelenu agendu, odnosno unapređenje životne sredine, a EU je naš partner po ovim pitanjima", rekla je Ana Brnabić, predsednica Vlade.
Projekat je vredan osam miliona evra i treba da doprinese održivoj primeni zelene agende kroz unapređenje strateškog i zakonodavnog okvira. Partneri u sprovođenju projekta su UNDP, EIB, Švedska agencija za međunarodni razvoj i saradnju, a korisnici su, pored Ministarstva rudarstva i energetike, i Ministarstvo zaštite životne sredine i Ministarstvo poljoprivrede.
Joksimović: Projekat značajan korak u okviru Klastera 4
Ministarka za evropske integracije Jadranka Joksimović izjavila je danas da Projekat "EU za Zelenu agendu u Srbiji" nije početak rada na zelenoj agendi i zelenom razvoju u našoj zemlji, ali da je bitan korak u okviru Klastera 4 u pregovorima s EU i ispunjavanja svih prelaznih merila iz tog klastera koji se odnose na zaštitu životne sredine, klimatske promene i održivi razvoj.
Na konferenciji održanoj povodom početka tog projekta, Joksimović je ocenila da je dobro što se paralelno sa unapređivanjem vladavine prava u Srbiji radi i na nosećem stubu razvojne politike EU u ovom trenutku, što je zelena agenda i zeleni razvoj.
Joksimović je istakla da se za zelenu agendu i zeleni razvoj radi i kroz ciljeve održivog razvoja koji se u Srbiji sprovode upravo kroz proces evrointegracija.
Korisnici Projekta su, kako je ispričala Joksimović, Ministarstvo zaštite životne sredine, Ministarstvo energetike i Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, ali krajnji korisnici su one institucije koje implementiraju politike zaštite životne sredine i klimatskih promena u Srbiji i na nacionalnom i na lokalnom nivou.
To na lokalnom nivou, pojašnjava Joksimović, u praksi znači da mogu da konkurišu jedinice lokalne samouprave, javna preduzeća, privatna preduzeća, nevladine organizacije i naučno - istraživačke institucije.
"Važno je da na lokalnom nivou, jedinice lokalne samouprave obaveštavaju javnost i sve zainteresovane, vidljivost je vrlo važna, ali i da svi oni prate pozive jer su to sredstva koja idu kroz ministarstva i spuštaju se na lokal", objasnila je ona.
Prema njenim rečima, važno je da svi budu zainteresovani i imaju mogućnost da utiču sa svojim idejama u oblasti dekarbonizacije, energetske efikasnosti, cirkularne ekonomije, smanjenja zagađenja životne sredine sa fokusom na kvalitet vazduha i održive poljoprivredne proizvodnje.
Kaže da je projekat programiran 2020. godine, a da je ona potpisala u aprilu 2020. deo važnog paketa IPA 2020, koji je iznosio u grantu EU 80 miliona evra i osam miliona evra je bilo namenjeno za ovaj projekat.
"Mi smo i tada znali, kao i godinama unazad, da ćemo kroz programiranje projekata koji se odnose na ostvarivanje ciljeva zelene agende u saradnji i partnerstvu strateskom i finansijskom sa EU postići najbolje ciljeve i ono što građani očekuju, što je postala tema ne samo u Srbiji, već širom sveta, a posebno u EU, a to je životna sredina, klimatske promene, energetska efikasnost, zaštita biodiverziteta, održiva poljoprivredna proizvodnja, zelena industrija, cirkularna ekonomija", kazala je Joksimović.
Dodaje da Srbija ne želi da bude na marginama promena koje su počele u svetu i EU, već da hrabro uđe u maticu promena i ističe da smatra da je Srbija već to uradila i da prati sve ono što su ciljevi zelene agende i u EU.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...