Manje svinja - više cene mesa, ima li rešenja za stočarsku jednačinu

Izvor: RTS, 31.Jul.2016, 09:36   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Manje svinja - više cene mesa, ima li rešenja za stočarsku jednačinu

Poskupljenje svinjskog mesa proteklih dana podsetilo nas je na to koliko je fond tovljenika smanjen. Zabrana trgovine zbog bolesti kvrgave kože krava desetkovala je stočne pijace. Ni u dobrim godinama nismo uspeli da sa više od pet odsto iskoristimo kvotu Evropske unije za izvoz 8.700 tona junetine na to tržište.
Da li će plodne oranice u Novim Karlovcima ostati takve, zavisiće i od toga da >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << li će biti đubrene stajnjakom domaćih životinja.

Vojislav Ćalić iz Novih Karlovaca kaže da odgajaju sto pedeset starijih ovaca, podmalatka bude oko 50, a ranije je bilo po 300.
"Smanjili smo zato što nemamo prodaju, kad smo imali više od 300 to je bilo pre rata, mogli smo u Bosnu kamionski i vagonski za Mesopromet u Splitu. Sad ne možemo da prodamo ni 100 jaganjaca", kaže Ćalić.
Viškovi evropskog mleka oborili su cenu srpskom mleku, a proizvodnja mesa je već bila oslabljena time što se godinama nije bila subvencionisana. Agronom koji odgaja 200 muznih krava i bikove kaže da je prošlo vreme kada je za pozitivan saldo bilo dovoljno dvadesetak grla. Opstanka kaže nema ni bez pomoć države.
"Premija od sedam dinara, regres od 25 hiljada po grlu, subvencije za mehanizaciju i zemlja po pravu prečeg, sve nam to daje jednu razliku koja nas stimuliše da se bavimo ovom proizvodnjom, bez toga bi ova proizvodnja bila u izuzetno teškoj situaciji čak bih reko da bismo bili u debelom minusu", kaže Jovan Milosavljević iz Novih Karlovaca.
U razvijenim agrarnim zemljama, stočarstvo je motor razvoja poljoprivrede, u Srbiji još uvek slaba karika. Zbog bolesti, niskih otkupnih cena mesa a poljopruivrednici kao glavni razlog sve češće spominju uvoznički lobi.
Rešenje bi kažu bilo u posebnom fondu.
"Mi nismo toliko siromašna zemlja da ne možemo da izdvojimo 30-ak miliona evra da rešavamo probleme kada se ovako iznenada pojave bolesti ili promene na tržištu koje idu na štetu naših građana. Dakle, kad poskupi meso to ide ne štetu svih građana ne samo onih koji proizvode", kaže Goran Đaković, urednik "Agrobiznis magazina".
Ideju o fondu za pomoć stočarima u slučaju izbijanja bolesti životinja u delo će sprovesti nova vlada. Otvoreno je pitanje da li novcem iz budžeta ili kredita.
Prof. dr Dragan Glamočić, savetnik premijera Srbije za poljoprivredu kaže da se radi na iznalaženju načina, kako ćemo u slučaju izbijanja kuge kod svinja, kada se prestane sa vakcinisanjem, nadoknaditi farmerima štetu i to će sigurno biti rešeno.
"Ako ne budemo rešili problem izvoza svinja, prestanak vakcinacije od svinjske kuge, mi nikada u ovoj grani nećemo imati stabilno tržište, i uvek ćemo imati problema", kaže Glamočić
O tome kolike su mogućnosti srpskog stočarstva svedoči i podatak da su neke od najvećih stranih investicija, upravo u toj proizvodnji.
Pogledaj vesti o: Evropska Unija

Nastavak na RTS...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.