MMf odobrio Grčkoj 6,5 milijardi evra

Izvor: S media, 14.Sep.2010, 15:55   (ažurirano 02.Apr.2020.)

MMf odobrio Grčkoj 6,5 milijardi evra

Preostali iznos od 2,5 milijardi evra iz druge tranše kreditnog programa pomoći Evropske unije i Medjunarodnog monetarnog fonda (MMF) danas će pristići na račun grčke centralne banke, a 6,5 milijardi evra Grčka je dobila u ponedeljak, objavilo je grčko ministarstvo finansija.

Grčka je sa EU i MMF dogovorila trogodišnji kreditni paket vredan 110 milijardi evra obavezujući se da smanjuje >> Pročitaj celu vest na sajtu S media << budzetski deficit sa prošlogodišnjih 13,6 odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP) na 8,1 odsto u ovoj godini, dok bi u 2011. godini deficit morala da svede na 7,6 procenata. Deficit u 2012. godini prema dogovoru, ne bi smeo da premaši 6,5 odsto BDP, 2013. godine 4,9 procenata, a 2014. godine 2,6 procenata.

Atina je u maju dobila prvu tranšu od 20 milijardi evra, u kojoj su zemlje zone evra učestvovale sa 14,5 milijardi, dok je MMF obezbedio 5,5 milijardi evra.

Zemlje evrozone su posredstvom Evropske centralne banke transferisale 6,5 milijardi evra iz druge tranše, dok će MMF usmeriti 2,5 milijardi evra danas nakon što bord direktora fonda odobri tu transaksiju.

Kako je objavilo grčko ministarstvo finansija Nemačka i Francuska su imale najveći doprinos u drugoj tranši medjunarodnih kredita zemlji, sa 1,49 milijardi odnosno 1,12 milijardi evra.

U finansijskoj podršci Atini učestvuje 14 zemalja, s tim što je udeo Italije 987 miliona, a Belgije 759 miliona evra. Slovačka je odbila da učestvuje u kreditiranju, uz obrazloženje da bi izdvajanje sredstava za prezaduženu Grčku izazvalo budžetske probleme.

Tanjug
Pogledaj vesti o: Evropska Unija

Nastavak na S media...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta S media. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta S media. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.