Linta: Protest EU zbog lika Tesle na hrvatskoj kovanici evra

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 06.Feb.2022, 14:12

Linta: Protest EU zbog lika Tesle na hrvatskoj kovanici evra

Predsednik Saveza Srba iz regiona Miodrag Linta smatra da Srbija treba da uloži protest Evropskoj uniji zbog skandalozne odluke Hrvatske da se lik Nikole Tesle nađe na hrvatskim kovanicama evra.

"U pitanju je jedan od mnogih sramnih, perfidnih i licemjernih pokušaja Hrvatske da prisvoji slavnog srpskog naučnika Nikolu Teslu i da ga proglasi Hrvatom i za najvećeg hrvatskog pronalazača, uporno negirajući >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << istorijsku činjenicu da je Tesla bio Srbin i da ga čitav svet prepoznaje kao Srbina", naveo je Linta u izjavi za javnost.

On je naglasi da se Hrvatska "konstantno bavi falsifikovanjem istorije i otimanjem kulturnog i naučnog nasleđa srpskog naroda i besramno svojata srpske naučnike, književnike, pesnike i umetnike".

Linta kaže da činjenice pokazuju da se Nikola Tesla rodio 1856. godine u Vojnoj Krajini, koja je bila jedna od pokrajina u Habsburškoj Monarhiji i gde je srpski narod bio u velikoj većini.

Vojna Krajina je do ukidanja 1881. godine bila pod direktnom austrijskom upravom i u vreme Teslinog rođenja nije imala nikakve veze sa Hrvatskom, naveo je on.

Podseća da je Teslin otac bio pravoslavni sveštenik i da je Nikola kršten u srpskoj pravoslavnoj crkvi Svetih Petra i Pavla u Smiljanu, a da je majka Georgina rođena u Tomingaju u porodici srpskog pravoslavnog sveštenika Nikole Mandića i Sofije Mandić, rođene Budisavljević, i da je Nikola od oca i majke naučio srpski jezik kao svoj materinji jezik.

Linta podseća i da su u rodnom mestu Nikole Tesle, Smiljanu, na Svetog Iliju 2. avgusta 1941. godine, ustaše poklale 506 srpskih civila u toku jednog dana, kao i da je 91 član porodice Tesla ubijen u NDH, a 14 njih stradalo je u fabrici smrti Jasenovac.

Pored toga, kako navodi, pripadnici hrvatskih vojnih formacija su februara 1992. godine u Gospiću minirali spomenik Nikoli Tesli samo zato što je bio Srbin, a ne zato što je izumeo struju.

"Spomenik je do rušenja 1992. godine stajao na trgu nazvanom po Nikoli Tesli, koji je odlukom gradskih vlasti preimenovan u Trg Stjepana Radića. Od avgusta do decembra 1991. godine u Gospiću je ubijeno najmanje 124 Srba, a tokom 1991. i 1992. godine u Gospiću je opljačkano, zapaljeno i minirano na stotine srpskih kuća", naveo je Linta.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Linta: Srbija treba da se žali EU zbog lika Tesle na hrvatskoj kovanici evra

Izvor: Nezavisne Novine, 06.Feb.2022

BEOGRAD - Predsjednik Saveza Srba iz regiona Miodrag Linta smatra da Srbija treba da uloži protest Evropskoj uniji zbog skandalozne odluke Hrvatske da se lik Nikole Tesle nađe na hrvatskim kovanicama evra.

Nastavak na Nezavisne Novine...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.