Korak po korak do članstva u EU

Izvor: B92, 18.Mar.2012, 21:40   (ažurirano 02.Apr.2020.)

"Korak po korak do članstva u EU"

Beograd -- Ako Srbija želi da postane članica EU, od odlučujuće je važnosti da nastavi dijalog sa Prištinom, ali i da ga uspešno okonča, kaže Torbjorn Jagland.

Generalni sekretar Saveta Evrope, naime, smatra da bi do "konačnog rešenja" trebalo doći korak po korak, prenose "Novosti".

Jagland je napomenuo da članica EU ne može >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << postati zemlja koja ima sukob sa susedima i potvrdio da je na Balkanu izuzetno važan i proces pomirenja, ukoliko Srbija želi da se pridruži Uniji.

Govoreći o problemu Kosova, Jagland je ocenio da bi trebalo pustiti da se odvija dijalog Beograda i Prištine i ići korak po korak u tom procesu.

"Dakle, bilo bi pogrešno sada preći na razgovore o konačnom rešenju", precizirao je Jagland, ocenjujući da je mnogo bolje biti pragmatičan, ići korak po korak i na kraju procesa naći konačno rešenje problema.

Upitan o idejama podele Kosova ili autonomije njegovog severnog dela, Jagland je odgovorio da stvari nije dobro prejudicirati, jer priče o konačnim rešenjima mogu naneti štetu dijalogu Beograda i Prištine i procesu pomirenja u regionu.

Jagland je čestitao Srbiji dobijanje statusa kandidata za članstvo u EU i naglasio da je taj korak napred u procesu integracija važan, ne samo za nju, već i za celu Evropu.

Važno je i da Srbija nastavi zajednički rad sa Savetom Evrope, dodao je Jagland, jer jedino usklađivanje sa standardima ove organuzacije jednu zemlju može dovesti do punopravnog članstva u EU.

"Ako osvrnete na prošlost, možete videti da ne postoji zemlja koja se pridružila EU, a da nije uradila pripremni posao u Savetu Evrope", podsetio je Jagland.

On smatra da je važno i da Srbija nastavi reforme pravosuđa, o čemu je u Beogradu razgovarao sa ministarkom pravde Snežanom Malović, jer je to osnova za vladavinu prava.

Prema njegovoj oceni, na tom planu najveći izazov je uspostavljenje nezavisnog pravosuđa, kao i pitanje imenovanja i razrešenja sudija i tužilaca.

"Spremni smo da pomognemo Srbiji u tom pravcu", rekao je Jagland, ističući važnost i borbe protiv korupcije.

Srbija je, prema njegovim rečima, uradila mnogo u sprovođenju reformi i primenjuje sve instrumente i konvencije Saveta Evrope o poštovanju ljudskih i manjinskih prava.

Jagland je svestan problema u tom domenu, ali podseća da Srbija ima veliki broj manjina, pa je u celini zadovoljan kako se poštuju njihova prava, ali upozorava na rastuću netrpeljivist prema gej populaciji i Romima.

Za stabilnost čitavog regiona, prema njegovim rečima, jedno od ključnih pitanja je i stabilnost Bosne i Hercegovine.

"Veoma je važno da BiH odmah sprovede presudu Evropskog suda za ljudska prava u slučaju Sejdić i Finci i preduzme neophodne ustavne promene", naglasio je Jagland, kako bi zaista postala moderna i multietnička zemlja koja svima obezbeđuje jednaka prava.

Mislim da BiH ne može opstati u budućnosti, ako ne bude u stanju da obezbedi jednaka prava svima, rekao je Jagland.

On je ocenio da je Dejtonski sporazum bio veoma važan u vreme kada je usvojen, jer je tada bio jedino rešenje problema, ali je sada potrebno otići dalje i promeniti Ustav.

Povodom izveštaja o različitostima "Živeti zajedno", koji je nedavno predstavio u Beogradu, Jagland je naglasio da je Evropa oduvek bila kontinent etničke, verske i kulturne raznolikosti.

Evropa je u prošlosti prihvatila mnogo imigranata, podsetio je Jagland, a potrebno ih još više, ukoliko želimo dalji razvoj i napredak.

Neophodno je, međutim, uspostaviti bolje mehanizme njihove integracije, na samo zbog života u različitostima, već i koristi za samu Evropu.

Zato nam je sada potrebno snažno liderstvo u Evropi. Politički lideri moraju jasno da govore i javnosti predoče da je Evropa oduvek bila i da će nastaviti da bude kontinent različitosti, zaključio je Jagland.
Pogledaj vesti o: Autonomna pokrajina Kosovo i Metohija

Nastavak na B92...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.