K.Ešton: Razgovori Prištine i Beograda težak proces

Izvor: Blic, 14.Feb.2013, 15:29   (ažurirano 02.Apr.2020.)

K.Ešton: Razgovori Prištine i Beograda težak proces

Priština - Visoka predstavnica Evropske unije za spoljnu politiku i bezbednost Ketrin Ešton ocenila je da su razgovori o normalizaciji odnosa Kosova i Srbije "težak proces", ali da daje rezultate, kao i da očekuje podršku Saveta bezbednosti UN.

Ketrin Ešton je u redovnom godišnjem izveštaju pred Savetom bezbednosti UN izjavila da dijalog daje rezultate.

- Imamo sporazum o integrisanom upravljanju granicom i sada su svi prelazi postali funkcionalni. Imamo >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << sporazum o zaštiti kulturnog i verskog nasleđa i imamo i sporazum o zvaničnicima za vezu koji će biti u kancelarijama EU u Beogradu i Prištini - navela je ona.

Visoka predstavnica EU je ocenila da je od izuzetnog značaja prošlonedeljni susret predsednice Kosova Atifete Jahjaga i predsednika Srbije Tomislava Nikolića u Briselu i najavila da će se proces nastaviti sledeće nedelje novim susretom premijera Hašima Tačija i Ivice Dačića.

- Želim da iskoristim ovu priliku i da pohvalim premijera Dačića i premijera Tačija za pristup ovim razgovorima i smelost koju su time pokazali. To nije lak proces ni za jednog od njih, ali oni imaju našu podršku i računam na podršku ovog saveta - kazala je Ketrin Ešton.

Na sastanku 19. i 20. februara u Briselu Dačić i Tači trebalo bi da razgovaraju o severu Kosova koji je uglavnom nastanjen Srbima koji ne priznaju institucije Kosova.

Uspeh u razgovorima u Briselu važan je i za evropske integracije Srbije i Kosova - Beogradu je to preduslov za dobijanje datuma za početak pregovora o članstvu u EU, dok Priština očekuje da posle razgovora dobije datum početka razgovora o Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju.

Povezane vesti: Dačić i Tači o osetljivim temama tek u novoj godini Turneja Hilari Klinton i Ketrin Ešton: U Beogradu prijatno, u Prištini sreća, sreća, radost Ešton: Pred Beogradom i Prištinom teške odluke u dijalogu Eštonova u Njujorku sa predstavnicima Beograda i Prištine "Volstrit žurnal": Eštonova planira da se uključi u dijalog
Pogledaj vesti o: Evropska Unija,   Autonomna pokrajina Kosovo i Metohija

Nastavak na Blic...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Eštonova pohvalila Dačića i Tačija

Izvor: B92, 14.Feb.2013

Visoka predstavnica EU za spoljnu politiku Ketrin Ešton ocenila da su razgovori o normalizaciji odnosa Kosova i Srbije "težak proces", ali da daju rezultate..."Imamo sporazum o integrisanom upravljanju granicom i sada su svi prelazi postali funkcionalni. Imamo sporazum o zaštiti kulturnog i verskog...

Nastavak na B92...

Razgovori Prištine i Beograda težak proces

Izvor: Beta, 14.Feb.2013

PRIŠTINA, 14. februara 2013. (Beta) - Visoka predstavnica Evropske unije za spoljnu politiku i bezbednost Ketrin Ešton ocenila je da su razgovori o normalizaciji odnosa Kosova i Srbije "težak proces", ali da d.

Nastavak na Beta...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.