Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 30.Avg.2017, 12:03 (ažurirano 02.Apr.2020.)
I u EU ima uvoza jeftinog meda
Pčelari u Hrvatskoj biju bitku za domaće tržište, jer se teško nose sa konkurencijom uvoznog jeftinijeg meda. Tržište Evropske unije im je nedostupno i kažu da je paradoks da su na to tržište izvozili više dok Hrvatska nije bila članica EU.
Ulazak Hrvatske u Evropsku uniju nije doneo boljitak hrvatskim pčelarima, jer umesto da im >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << je to olakšalo izlazak na jedinstveno evropsko tržište desilo se suprotno-uvozni, jeftiniji med, stigao je pred hrvatske kupce.
"Ušao je u Hrvatsku med koji je jeftiniji od našeg domaćeg, umesto da se desilo obrnuto da je naš med dobio bolju cenu i otvoreno evropsko tržište. Paradoks je da smo na tržište EU izvozili više pre nego što smo postali članica. Znači jefiniji med iz različitih zemalja je preko naših otkupljivača i trgovaca pokupljen i plasiran na hrvatsko tržište", kaže Dalibor Aćimović, predsednik Pčelarske udruge »Baranja« Beli Manstir, Hrvatska.
"Iz Ukrajine je u Evropu prošle godine došlo 36.000 tona meda. Od tog meda u Hrvatsku je stiglo 1.500 tona, a u Mađarsku 2,3.000 tona. To je med koji košta dva evra", kaže Stipan Kovačić, odgajivač matica Darda, Hrvatska.
Iako kao proizvođači imaju subvencije za pčelarsku proizvodnju hrvatski pčelarima to ne obezbeđuje kupce, pa su procene da će veliki broj pčelara biti primoran da odustane od ove proizvodnje.
"Na ovim našim prostorima usled nedostatka poslova preferira se pčelarstvo, dok u drugim zemljama nema puno profesionalnih pčelara, jer je to izuzetno rizično zanimanje«, kaže Aćimović.
"Većina država u Evropi ne proizvodi dovoljno meda već ga uvozi, a njihov domaći med je zaštićen samim tim što ga nema dovoljno. Problem je što smo mi zemlja u kojoj imamo viška meda«, kaže Kovačić.
Hrvatska godišnje proizvede između pet i osam hiljada tona meda. Izveze se oko hiljadu tona, a Hrvatsku stigne više od 1.000 tona uvoznog meda. Naši sagovornici procenuju da će za deset godina opstati tek svaki deseseti hrvatski pčelar.
Pogledaj vesti o: Pčelarstvo
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...









