Gadafi do poslednjeg daha

Izvor: RTS, 22.Feb.2011, 18:13   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Gadafi do poslednjeg daha

Muamer Gadafi poručio narodu da je beduinski ratnik i da će, kao mučenik, u Libiji biti do smrti. Sin libijskog predsednika demantuje da je vojska bombardovala demonstrante, tvrdeći da su mete napada bila skladišta oružja. Više od 300 mrtvih u uličnim neredima. Zakazana hitna sednica Saveta bezbednosti.

U obraćanju naciji na državnoj televiziji, Gadafi >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << je rekao da je "vođa revolucije, a ne predsednik koji treba da siđe sa vlasti".

Zemlje Evropske unije razmatraju mogućnost uvođenja sankcija libijskom režimu, zbog nasilja nad demostrantima, ali imaju teškoća da o tome postignu dogovor zbog protivljenja Italije i Malte, saopštili su diplomatski izvori, a prenosi Frans pres.

Među mogućim sankcijama su zabrana ulazka u zemlje EU, zamrzavanje imovine i prekid pregovora započetih 2008. godine, čiji je cilj bio dogovor o partnerstvu između EU i Libije.

Kako navodi Frans pres, Italija i Malta su zabrinute zbog mogućnosti da u njihove zemlje dođe na hiljade ilegalnih imigranata u slučaju da Moamer Gadafi bude zbačen sa vlasti.

Šef italijanske diplomatije Franko Fratini apelovao je na svoje kolege da ne vrše preveliki pritisak na predsednika Libije.

Gadafi je za sebe još rekao da je beduinski ratnik koji je Libijcima doneo slavu, a da je slika Libije u svetu sada iskrivljena.

"Neću napustiti Libiju. Umreću ovde kao mučenik", rekao je Gadafi.

Libijski predsednik je za nerede okrivio omladinu koja je, kako kaže, "iskopirala" događaje iz susednih zemalja.

Nastavljaju se žestoki antivladini protesti u Libiji, a zemlja je na ivici građanskog rata. Demonstranti tvrde da vojska protiv njih koristi borbene avione i bojevu municiju, a UN upozorava na moguće ratne zločine, prenosi Al Džazira.

Za sada nije poznato koliko je ljudi stradalo u uličnim neredima, ali prema poslednjim informacijama, ubijeno je između 300 i 400 ljudi.

Prvi put od izbijanja sukoba libijska državna televizija objavila je da je "počeo rat protiv terorista" i da ima poginulih.

Predsednik Moamer Gadafi poručio je da se ne nalazi u Venecueli, kao što se spekulisalo, nego da je u libijskoj prestonici, Tripoliju.

Prema navodima očevidaca, borbeni avioni i vojni helikopteri sa teškim naoružanjem nadletaju Tripoli, prenosi Al Džazira. Sin libijskog predsednika Seif el Islam to demantuje, tvrdeći da su mete napada bila skladišta oružja izvan gradskih oblasti.

Dvojica pilota vojnih aviona tipa "miraž", kojima je izdato naređenje da bombarduju prestonicu, napustili su zemlju i sleteli na 300 kilometara udaljenu Maltu, od koje su zatražili politički azil.

Povodom krize u Libiji, u sedištu Ujedinjenih nacija u Njujorku danas će biti održana hitna sednica Saveta bezbednosti, a sastanak je sazvala i Arapska liga.

Uništen aerodrom u Bengaziju?

Egipatski ministar spoljnih poslova Ahmud Abul Gejt rekao je da su piste na aerodromu u Bengaziju uništene, ali kao i mnoge informacije koje dolaze sa strane, ni ta nije potvrđena.

Bezbednosni izvori u Kairu rekli su agenciji Frans pres da se na graničnom prelazu Libije sa Egiptom nalazi oko 10.000 Egipćana koji žele da se zbog eskalacije nasilja u zemlji vrate u domovinu.

Dva egipatska vojna aviona su, prema tvrdnjama neimenovanog izvora, već stigla u prestonicu Tripoli, odakle će evakuisati egipatske državljane.

Egipatska vojska je poslala gardu da ojača granicu sa Libijom, ali je ostavila otvoren glavni granični prelaz Salum.

Demonstranti su u juče zapalili zgradu vlade i zauzeli međunarodni aerodrom i nekoliko gradova, uključujući Bengazi na istoku i Sirt na severu.

Sjedinjene Američke Države, NATO i Evropska unija pozivaju libijske vlasti da odmah prekinu nasilje nad civilima. Generalni sekretar UN Ban Kimun rekao je da je video veoma uznemiravajuće prizore.

"Libijske vlasti pucale su na demonstrante, iz aviona i helikoptera. To je neprihvatljivo i mora odmah da prestane. To je ozbiljno kršenje međunarodnog humanitarnog prava", naveo je Ban Kimun.

Građani mnogih zemalja beže iz Libije. Stotine Jordanaca stiglo je u prestonicu Aman.

"Sve se odigralo odjednom. Noću nismo smeli da izađemo iz kuća, čuli su se pucnji, sve je zapaljeno. Mnoge kompanije su opljačkane i banditi haraju", kaže jedna strana državljanka koja je boravila u Libiji.

Libijska vojska u istočnom gradu Tobruku saopštila je da više ne podržava libijskog lidera Moamera Gadafija i da je istočna regija te zemlje van Gadafijeve kontrole.

Stanovništvo je saopštilo da je grad u rukama naroda u poslednja tri dana, javila je agencija Rojters, dodajući da se iznad grada nadvija oblak dima od bombardovanja skladišta municije, koje su izvele trupe lojalne jednom od Gadafijevih sinova.

"Istočna regija je izvan Gadafijeve kontrole sada... Narod i vojska su zajedno", rekao je sada već bivši vojni major Hani Saad Mardža.

Visoki komesarijat Ujedinjenih nacija za izbeglice apelovao je na zemlje Evrope i severne Afrike da ne odbijaju ljude koji beže iz Libije.

"Sada je trenutak da pokažemo svoju humanost i gostoljubivost prema ljudima koji preživljavaju strahote", izjavila je potrparol UNHCR-a Melisa Fleming.

"Krivi su mladi i Al Kaida"

Ministarstvo odbrane Libije je za nasilje optužilo bande mladih delikvenata i terorističku organizaciju Al Kaidu.

Za haos i razbojništvo na ulicama libijskih gradova, tvrde iz ministarstva, odgovorni su kriminalci koji su oružja nabavili pljačkanjem vojnih skladišta oružja, preneo je Rojters.

"Oni terorišu građane, onemogućavaju trgovinu, zastrašuju trgovce i potrošače i prete da će biti uskraćene civilne službe kao što su zdravstvo i obrazovanje", navedeno je u saopštenju objavljenom na državnoj televiziji.

"Vojna komanda je dobila zadatak da podrži javne snage bezbednosti, kako bi očistili zemlju od tih terorističkih bandi", saopštilo je ministarstvo odbrane Libije.

Nastavak na RTS...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.