
Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 02.Mar.2020, 18:04 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Erdogan dozira "rizičnu igru" sa migrantima", EU bez odgovora?
Situacija sa migrantima na tursko-grčkoj granici je zaoštrena i vanredno opasna, opasnija od onih prethodnih, smatra diplomata Vladislav Jovanović i navodi da se ne vidi da EU ima spreman odgovor na mogući novi talas migranata jer, pre svega, članice EU nisu jedinstvene po tom pitanju.
Sada izgleda da u EU, kako je rekao, taj suverenistički prilaz u odbrani spoljnih granica dobija na snazi, pa će >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << i zemlje kao što je Nemačka i druge koje su imale liberalne poglede na migraciju nešto korigovati svoj stav.
"Da li će se naći negde na sredini puta, ne znam, ali u svakom slučaju male zemlje na putu do EU su izložene neizvesnostima i riziku da veće grupe migranata na relativno duže vreme ostanu čekjaući da im se smiluje EU", ocenjuje Jovanović.
Situacija, kaže Jovanović, prvo opominje EU koja ne zna šta će sa svojim problemima, a nema nikakvu razrađenu strategiju kako da dočeka novi talas migracije, a s druge strane, sama Turska ima bilateralnih i drugih problema sa Grčkom što, takođe, zaoštrava njene odnose sa Grčkom , koja ima zaštitu NATO, a koji su permanentno zaoštreni više od 50 godina.
"Turska je u problemima i sa Sirijom. Ima zategnute odnose sa Rusijom, Egitpom, Izraelom, Kiprom. Pitanje je da li zemlja koja nema nijednog prijatelja u okolini treba sebi da dozvoli da vuče takve nepredvidljive i po mnogo čemu riskantne poteze", primećuje Jovanović.
Za turskog predsednika Redžepa Erdogan kaže da je tradicionalista i da je turska spoljna politika uvek bila dualistička, da je uvek imala dva kraka.
"Uvek je imala ustupak i kontraustupak i nikad nije činila ustupak dok nije dobila kontraustupak. Po pitanju dosadašnjih izbeglica EU je opet izabrala dualističku politiku, nije odmah isplatila ono što je obećala, nego je to davala u ratama, neki put rate stižu kasnije", kaže Jovanović.
Onda je, dodao, Erdogan počeo da igra sa jednom dozom rizika pošto je uočio slabost EU i kontradikcije koje ima i u politici prema migracijama.
"Zbog toga misli da će sa ovim otpuštanjem slavina da migranti slobodno kreću naterati EU da isplati sve ono što je obećala odjednom i da to bude neka praksa koje će ona morati da sledi i u budućnosti", smatra Jovanović.
Upitan da li je Erdogan ozbiljan u nameri da otvori granice za migrante, Jovanović kaže da je turski predsednik veliki taktički igrač sa prihvatanjem jedne kontrolisane doze rizika.
Kaže da je Erdogan takve poteze vukao i u drugim pravcima, i prema Amerikancima, sada u novije vreme i prema Rusima, da Siriju neprekidno zaplašuje tim potezima, ali bez pokrića.
"Slično je i sa Izraelom. Erdogan je svestan da Turska nije baš potpuno ekonomski na svojim nogama i da ne sme da se upušta u veće krize bez prijatelja. Po meni, ovo vuče više kao odličan taktičar, nego kao čovek koji je rešio da pređe Rubikon i da uđe u direktnu konfrontaciju sa EU ili sa Sirijom ili sa Rusijom ili sa bilo kim drugim", rekao je Jovanović.
Na pitanje da li će Grčka izdržati pritisak ili će biti prinuđena da otvori svoje granice, Jovanović navodi da će to zavisiti od toga koliko će fondovi EU da budu otvoreni i koliko će dotok da bude brz i impersivan.
"Ako bude prema Grčkoj škrtarila kao sto škrtari sa Turskom onda će i Grčka u jednom trenutku i sama da uđe u tu igru taktičkog nadmudrivanja sa EU i da otvori kapije, ali ne možda sve. Ako i otvori sve, biće to za jedno vreme", smatra Jovanović.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...