
Izvor: B92, 30.Okt.2019, 01:06 (ažurirano 02.Apr.2020.)
EU "servira" novi plan za Srbiju: Zaboravite na članstvo?
Beograd -- Srbiji i ostalim državama u regionu koje žele da postanu deo EU Brisel će najverovatnije "servirati" nova pregovaračka pravila o pristupanju, pišu "Novosti".
To bi trebalo da se dogodi na sledećem samitu EU i Zapadnog Balkana u maju 2020. godine, istiće taj list i dodaje da je u igri više modela, a svaki ide u pravcu da se zemljama kandidatima, umesto proširenja, ponudi neka vrsta privilegovanog >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << partnerstva sa EU, tačnije ekonomska integracija bez formalnog članstva.
Oko nove metodologije pregovaranja, tvrdi list, uveliko se vode direktni razgovori između dve najuticajnije zemlje EU, Francuske i Nemačke, dok se u šire krugove ovih dogovora uključuju pre svega najtvrdokornije zemlje kada je reč o prijemu novih država - Holandija i Danska.
Dogovor bi, dodaje list, trebalo da bude postignut u narednih šest meseci i usvojen u Evropskom savetu u martu sledeće godine.
Jedna od ideja je uvođenje tzv. sektorske integracije u EU, odnosno da država po zatvaranju svakog poglavlja praktično u potpunosti uđe u sistem Unije u toj oblasti, a ne da, kao do sada, čeka da postane punopravna članica.
Na primer, objašnjavaju "Novosti", kada završi pregovore u oblasti transporta, saobraćaja ili ekologije, država kandidat odmah bi imala pristup i svim fondovima EU, kao svaka druga članica.
Na stolu je i "norveški model", po kojem bi Srbiji i ostalim zemljama regiona, umesto članstva u EU kada dostignu potrebne standarde, bilo ponuđeno članstvo u dve ključne evropske institucije - Evropsko udruženje za slobodnu trgovinu (EFTA) i Evropski ekonomski prostor (EEA), čije su članice Island, Lihtenštajn, Norveška i Švajcarska, koje nisu u EU, navodi list.
U briselskim diplomatskim krugovima tvrde da Francuska insistira na tome da se nova pristupna pravila promene ne samo za države koje tek treba da počnu pregovore, a to su Severna Makedonija, Albanija i BiH, već i za Srbiju i Crnu Goru, koje su odmakle u tom procesu.
Ima i onih koji smatraju da bi se EU ponela neprincipijelno i suprotno svojim vrednostima ukoliko bi Beogradu i Podgorici promenila pravila usred trke ka članstvu, ali je verovatnija opcija da će i Srbija i Crna Gora biti obuhvaćene novom metodologijom, zaključuje se u tekstu u "Novostima".