EU isto da se odnosi sa svima

Izvor: Akter, 08.Apr.2015, 15:44   (ažurirano 02.Apr.2020.)

EU isto da se odnosi sa svima

Šef srpske diplomatije Ivica Dačić izjavio je danas u Beogradu da očekuje da se EU "na isti način odnosi prema svima" i da najoštrije osudi izjavu albanskog premijera Edija Rame o "ujedinjenju" Albanije i Kosova

"Nije sporno samo to što je on (Rama) to izjavio, sporno je što malo ko na to reaguje. Koliko vremena treba da prođe da neko da izjavu i osudi takav čin? Očekujem da se EU na isti način >> Pročitaj celu vest na sajtu Akter << odnosi prema svima i da se osude ovakve izjave", rekao je Dačić na zajedničkoj konferenciji za novinare s generalnim sekretarom OEBS-a Lambertom Zanijerom.

On je kazao i da je portparolka EU Maja Kocijančić kasno sinoć reagovala na Raminu izjavu, ali je nije "baš direktno spomenula", iako je rekla da to nije prihvatljivo.

"Zašto pričamo o saradnji, zašto je predviđeno da 21. Aprila premijeri (Srbije i Albanije) zajedno idu u Brisel da predstave zajedničke projekte... ako sa druge strane imamo ovo?", upitao je ministar i dodao da je neki srpski zvaničnik dao sličnu izjavu u vezi sa nekom zemljom iz regiona, "do sada bi već bila sazvana sednica Saveta bezbednosti UN".

"Koliko puta smo čuli da nema menjanja granica? Pa gde se izgubila ođednom ta rečenica?", upitao je on.

Pozivajući EU da reaguje na tu "politizaciju teme" i "neodgovorne izjave", Dačić je rekao i da Srbija želi dobre odnose sa Albanijom i da je potrebno mnogo vremena da se oni izgrade, a malo da se sve to "sruši".

Evropska unija je u utorak uveče reagovala na izjave albanskog premijera Edija Rame, stavivši do znanja da su "neprihvatljive provokacije" pošto zemlje Zapadnog Balkana "napreduju svaka svojim tempom" u evropskoj integraciji, što "uključuje regionalnu saradnju, pomirenje i dobrosusedske odnose".

To je rekla Maja Kocijančič, portparolka visokih zvaničnika Evropske komisije, Federike Mogerini i Jonanesa Hana, i time dala zvaničnu ocenu EU o "upozorenju Evropskoj uniji" albanskog premijera da će Albanija i Kosovo "biti prinuđeni da se ujedine" ako EU ne bude otvorila puteve za evropsku integraciju i ukidanje viza Prištini.
Pogledaj vesti o: Autonomna pokrajina Kosovo i Metohija

Nastavak na Akter...



Povezane vesti

Srbiji prekipelo od ultimatuma

Izvor: Vesti-online.com, 09.Apr.2015, 08:30

Šef srpske diplomatije Ivica Dačić izjavio je da Srbija, i kada bi priznala Kosovo, ne bi bila u EU "zato što će uvek postojati neki novi uslovi". On je to rekao u intervjuu ruskom Sputniku: "I da priznamo Kosovo, neće nas EU - zaključio je Dačić i dodao da Srbija više nije spremna za nove...

Nastavak na Vesti-online.com...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Akter. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Akter. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.