EU fondovi neodvojivi deo ravnomernog regionalnog razvoja

Izvor: RTS, 23.Okt.2018, 16:55   (ažurirano 02.Apr.2020.)

EU fondovi neodvojivi deo ravnomernog regionalnog razvoja

Ministar poljoprivrede, šumarstva i privrede Branislav Nedimović, ministar za evropske integracije Jadranka Joksimović i šef Delegacije EU u Srbiji Sem Fabrici uručili su rešenja o odobravanju projekta poljoprivrednim proizvođačima koji su podneli zahteve na IPARD javni poziv za nabavku nove mehanizacije.
Jadranka Joksimović je >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << na konferenciji za medije rekla da ovo pokazuje sve prednosti zbog čega je Srbija na evropskom putu, kao i šta status kandidata nosi, kako kroz obaveze koje imamo, tako i kroz koristi koju svi građani mogu da imaju.

Podsetila je da Srbija kao zemlja kandidat koristi predpristupne IPA fondove već godinama unazad, kao i da postoje i drugi programi koje koriste studenti i mali privrednici.
"Međutim, ono što je novina i na šta smo ponosni kao Vlada je to da smo od maja ove godine, kada sam potpisala IPARD program za Srbiju, uspeli da obezbedimo za naše poljoprivrednike bespovratna sredstva u iznosu od 175 miliona evra, bespovratno do 2020. godine", ukazala je Joksimovićeva.
Prema njenim rečima, do 2020. godine, značajan iznos novca, uz državno sufinansiranje i ulaganje poljoprivrednika, oko 400 miliona evra, stoji na raspolaganju našim poljoprivrednicima, dok je iz evropskih fondova 175 miliona evra bespovratno.
Kako je navela, mnoge Vlade su pre 2014. godine svojim nečinjenjem onemogućile srpskim poljoprivrednicima da nekoliko godina koriste ove fondove.
Joksimovićeva kaže da jeste bila zahtevna procedura, te da je između ostalog bilo potrebno izmestiti u Beograd Upravu za agrarna plaćanja iz Šapca, kako bi se dobila sredstva za poljoprivredne proizvođače.
"Evropsko tržište je zahtevno tržište, treba biti spreman da se sutra izađe na evropsko tržište, treba našu poljoprivredu učiniti konkurentnijom i boljom", istakla je ministarka.
Istakla je i da su evropski fondovi neodvojivi od ravnomernog regionalnog razvoja i dodala da je iz tog razloga njen cilj koliko da Srbija otvara nova poglavlja, toliko i da koristi fondove i da se na taj način ravnomerno razvijaju svi delove Srbije.
Nedimović: Raspisan i četvrti poziv
Ministar Nedimović je naveo da je danas raspisan i četvrti poziv koji se odnosi na nabavku i izgradnju fizičke imovine i ukazao da je taj novi konkurs 25 miliona evra, koliko su otprilike bila tri prethodna zajedno.
Kako je naveo, danas je dodeljeno sredstava oko tri miliona evra, najveće dve aplikacije su bile na 72 i 77 miliona dinara, a najniži iznos sredstava je milion i 200.000 dinara.
Činjenica je da u vreme pristupanja EU poljoprivreda je ta koja dosta trpi u pogledu prilagođavanja, kaže Nedimović i dodaje da su od trenutka kada su na raspolaganju IPARD fondovi u poljoprivredi je najviše koristi.

"Imali smo 502 aplikacije u prethodna tri konkursa, ima tu i onih koje nisu dobre i koje smo odbacili. Tek smo šest meseci u ovom projektu i mislim da će situacija biti sve bolja i bolja", kazao je Nedimović.
Najavio je da će početkom decembra biti još jedan poziv, koji će biti peti ove godine, kao i da će pokušati da se akredituju još dve mere – ona koja se odnosi na ruralni turizam i mera koja se odnosi na tehničku pomoć.
Ministar je ukazao i da je Srbija ispunila sve uslove za otvaranje poglavlja 11 u pregovorima sa EU.
Šef Delegacije EU u Srbiji Sem Fabrici rekao je da EU želi da ljudima koji se bave poljoprivredom obezbede prave alate za svoj posao.
Dodaje da će se sredstva iz IPARD programa koristiti za bolju mehanizaciju, modernizaciju i razne alate koje su poljoprivrednicima potrebne, kao što su na primer traktori, plastenici, sistemi za navodnjavanje...
"Sektor poljoprivrede je važan sektor u Srbiji. Morate da budete konkurentniji. Već sada je ovaj sektor uspešan, štaviše, izvoz iz Srbije u EU je možda i utrostručen. Nadamo se da ćemo gledano dugoročno uspeti da učinimo srpsku poljoprivredu otpornijom i konkurentnijom", ukazao je Fabrici.
Među poljoprivrednicima koji su konkurisali za IPARD sredstva je i Jelena Mago, koja je za porodično gazdinstvo obezbedila više od polovine novca potrebnog za kupovinu mašine.
"Sektor mleka je u pitanju, mi imamo muzna grla 100 komada. Telehendler je predmet investicije i koristićemo ga u sve namene kako na njivama, tako i za manipulaciju stajinjakom, za hranu", kaže Jelena Mago.

Nastavak na RTS...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.