Izvor: Blic, 22.Jan.2013, 15:30 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Dežer: Lekcije iz Preševa
Šef Delegacije Evropske unije u Srbiji Vensan Dežer ocenio je danas da je neprihvatljivo rušenje srpskih spomenika na grobljima na Kosovu i Metohiji, u znak odmazde za uklanjanje spomenika pripadnicima OVPBM, ali je napomenuo da se iz situacije u Preševu moraju izvući neke lekcije.
Dežer je, u izjavi FoNetu, rekao da je prva lekcija situacije na jugu Srbije da bi uvek trebalo težiti dijalogu, izbegavati provokacije i provokativne situacije, time što će se podizati >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << spomenici i kreirati tenzije.
Druga je lekcija da bi, ako postoji šansa za rešenje kroz dijalog, uvek trebalo ići tim putem, objasnio je Dežer.
Nažalost, ocenio je Dežer, u ovom slučaju nismo postigli kompromisno rešenje, iako je tokom vikenda bilo prilike da se dođe do sporazuma, ali je to sada propuštena šansa.
Nekada bi trebalo ostaviti malo više vremena i biti strpljiv, kako bi se našlo prikladno rešenje, naglasio je Dežer i podsetio da je OEBS radio na ovom pitanju.
Dežer je istakao da bi Vlada Srbije i Koordinaciono telo trebalo da se angažuju na jugu Srbije i kreiraju strategiju kako bi se pokrenula ekonomija u ovom delu Srbije.
Prema njegovim rečima, bilo je mnogo pozitivnih stvari u Preševskoj dolini, među kojima je i multietnički univerzitet u Bujanovcu.
Želimo da povežemo ljude i izbegnemo da imamo još spomenika, sa više žrtava. To je nešto što moramo izbeći, rekao je Dežer.
Pogledaj vesti o: Evropska Unija, Autonomna pokrajina Kosovo i Metohija
Ivanović: Priština ne može ili ne želi da kontroliše nasilje
Izvor: Blic, 22.Jan.2013
Nekadašnji državni sekretar u ministarstvu za Kosovo i Metohiju Oliver Ivanović ocenio je danas da je uklanjanje spomenika poginulim pripadnicima OVPMB u Preševu iskoristsćeno kao još jedan povod za nasilje nad Srbima, a da vlast u Prištini ne može ili ne želi da kontroliše situaciju na Kosovu...















