Izvor: B92, 23.Sep.2011, 01:25 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Barikade da skloni ko ih je stavio
Beograd -- Glavni portparol Euleksa Nikolas Hoton rekao da bi najbolje bilo da barikade na severu Kosova uklone oni koji su ih i postavili.
On je dodao da iako nema roka za uklanjanje, barikade najviše štete stanovništvu kojem je ograničena sloboda kretanja.
On je dodao i da su promene na prelazima Jarinje i Brnjak povezane sa primenom sporazuma o carinskom pečatu, postignutog u Briselu 2. septembra.
" >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << Euleks nije izašao iz svog mandata. Aktivnosti se sprovode uz strogo poštovanje ovlašćenja i misiju podržava svih 27 članica EU", rekao je portparol Euleksa u razgovoru za sutrašnji "Blic".
On je ustvrdio da se Euleks ne bavi statusnim pitanjima i da su njegove aktinsnosti usmerene ka jednom jedinom cilju-unapređenju vladavine zakona za svakoga, širom Kosova, uključujući i njegov severni deo.
Hoton je bio izričit da je postavljanje kosovskih carinika na prelaze Jarinje i Brnjak stvar vlade u Prištini.
"Promene na prelazima su povezane s primenom sporazuma o carinskom pečatu postignutog u Briselu 2. septembra. Cilj je da se poboljša vladavina zakona za lokalno stanovništvo. A to znači rešavanje problema šverca i organizovanog kriminala", rekao je Hoton.
On smatra da bi bilo najbolje da barikade na Kosovu uklone oni koji su ih podigli, ali da su za njihovo sklanjanje "sve opcije otvorene", dodajući da je potpuno jasno šta znači formulacija "sve opcije".
Na pitanje da li je Euleks svestan kakav odjek u srpskoj zajednici ima raspoređivanje kosovskih carinika na prelaze koje Srbi smatraju administrativnim, Hoton je kazao da se Euleks ne bavi statusnim pitanjima, već izgradnjom pravne države na Kosovu.
Hoton je pozvao na poštovanje propisa i za pružanje podrske Euleksu u borbi "protiv kriminalaca koji koriste nesigurnu situaciju i nestabilnost - da bi se bavili kriminalom".
Pogledaj vesti o: Evropska Unija, Autonomna pokrajina Kosovo i Metohija






