Žiofre: Kulturno nasleđe Srbije smatramo delom evropskog kulturnog nasleđa

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 24.Sep.2024, 13:00

Žiofre: Kulturno nasleđe Srbije smatramo delom evropskog kulturnog nasleđa

Ambasador EU u Srbiji Emanuele Žiofre izjavio je danas EU smatra da je kulturno nasleđe Srbije deo evropskog kulturnog nasleđa, a nagradu "Heroji nasleđa", koja je ove godine dodeljena Svetlani Spajić, on vidi kao važan simbolički primer saradnje Srbije i EU.

"Mi smo deo iste istorije, ponekad teške, ali delimo toliko stvari, iako su veoma različite i tu raznolikost treba da sačuvamo u Evropi. Srbija je deo našeg kulturnog nasleđa, evropske kulturne baštine", >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << rekao je Žiofre za Tanjug nakon objavljivanja imena ovogodišnje dobitnice nagrade "Heroji nasleđa", koje je održano u okviru Evropske nedelje mogućnosti u Beogradu.

Žiofre je podsetio da je ovo treći put da EU zajedno sa Europa Nostra Srbija dodeljuje ovu nagradu pojedincima koji ličnim delovanjem pomažu u očuvanju ogromne kulturne baštine Srbije.

"Imamo mnogo nematerijalnog kulturnog nasleđa u smislu tradicije, pesama, istorije, koje treba čuvati... izbor koji je doneo žiri bio je težak, ali mislim da zaista simbolizuje koliko je bogata istorija Srbije, koliko je ona deo naše zajedničke tradicije. A na svima nama, na EU, na građanima Srbije je da to sačuvamo", naveo je Žiofre.

Kada je reč o drugim primerima saradnje Srbije i EU, Žiofre je istakao program vredan 22 miliona evra za očuvanje i promociju kulturnog nasleđa i turizma u Srbiji.

"Zajedno sa Ministarstvom kulture i Ministarstvom turizma uradili smo veličanstven posao. Jedan od njih je i tvrđava Golubac. Radili smo u Feliks Romulijani na izgradnji info centra ovog prelepog rimskog mesta. Radimo da u Pimnici u istočnoj Srbiji obezbedimo neophodnu infrastrukturu za ljude, kako bi mogli da preurede ceo kraj. Ali radili smo i sa malim i srednjim preduzećima, čak i pojedincima na promociji turističke delatnosti", rekao je Žiofre.

Naveo je da su iz EU ponosni na pomoć privrednicima tokom pandemije COVID-19, koju je nazvao teškim vremenom za svu turističku privredu u Evropi i u Srbiji.

"Dali smo im mini grantove da prođu kroz taj period i oni su zapravo uspeli, mnogi od njih, da prevaziđu poteškoce. Pomažemo u marketingu Srbije, u samoj Srbiji, ali i van nje, kako bi što više ljudi moglo da dođe i poseti ove prelepe istorijske znamenitosti Golupca, Pimnice. Takođe smo radili na rekonstrukciji Kraljevske vinarije u Topoli i mnogih drugih stvari u Donjem Podunavlju u istočnoj Srbiji", naveo je Žiofre.

EU želi da za 50 odsto poveća finansijsku podršku projektu "Kreativna Evropa"

"Od početka programa skoro 300 srpskih organizacija je dobilo grantove u okviru programa 'Kreativna Evropa' vredne 24 miliona evra. To su kompetativni grantovi i pokazuju kapacitet srpske kulture", poručio je Žiofre.

Dodao je da EU želi da ostane saradnik Srbije na tom projektu i podsetio da je današni drugi dan Evropske nedelje mogućnosti posvećen kulturi i turizmu.

"Želimo da podržimo sve one koje se bave zaštitom kulurnog nasleđa, to je dragocen deo onoga što je naš evropski indetitet", rekao je Žiofre.

Ocenio je da kulturni elementi povezuju evropske narode i ujedinjavaju ga u različitosti koju slave.

"Želimo da se kulturno nasleđe i sve vrednosti vide ne samo u Evropi već u celom svetu", rekao je Žiofre i dodao da će EU podržavati zaštitu srpskog kulturnog nasleđa.

Istakao je da je EU pokreće incijativu u tri oblasti kada je kultura Zapadnog Balkana u pitanju, među koje spada i borba protiv nelegalne trgovine umetničkim delima, kao kulturno pomirenje na Zapadnom Balkanu.

Pomoćnik ministara kulture Stanko Blagojević istakao je saradnju u oblasti kulture koja postoji između Srbije i EU.

"Postoji čitava lepeza projekata koji su realizovani, od književnosti i filma pa sve do video gejminga. Ministarstvo kulture je jako posvećeno u daljim oblicima saradnje", rekao je Blagojević.

Blagojević je dodao da je doprinos EU kao katalizatora veoma važan i da je podrška koju Srbija dobija prepoznata i da predstavlja osnov je za dalju saradnju.

"Kultura Srbije nije budžetski potrošač, luksuz ili duhovna vrednost, ona je globalno prepoznata", poručio je on.

Blagojević je dodao da mesta poput Topole i Rajačkih pimnica imaju turistički potencijal i da je EU to prepoznala.

"Što se tiče današnje razmene, biće veoma plodna, imajući u vidu da je naša saradnja u oblasti kulture odlična u svakoj većoj aktivnosti", navodi Blagojević.

Drugi dan Evropske nedelje mogućnosti posvećen je kulturi i kulturnoj saradnji Srbije i Evropske unije.

Druga po redu Evropska nedelja mogućnosti ove godine održava se od 23. do 26. septembra u Beogradu u Evropskoj kući, kao i 27. septembra u Nišu, pod sloganom "Možeš i ti".

Organizuju ga partnerski Delegacija Evropske unije u Srbiji i Vlada Republike Srbije.
Pogledaj vesti o: Evropska Unija,   Delimo

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.