Srbija tik iznad zone neslobode

Izvor: B92, 27.Jan.2015, 11:56   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Srbija tik iznad "zone neslobode"

Srbija je blago napredovala na ovogodišnjoj listi ekonomskih sloboda, tek toliko da iz kategorije "uglavnom neslobodnih" pređe u "umereno slobodne".

Prema Indeksu ekonomskih sloboda za 2015. godinu, koju izrađuju Heritidž fondacija iz Vašingtona i poslovni list Volstrit džornal, Srbija je napredovala za 0,6 bodova pa je sa ukupno 60 zauzela 90. mesto i ujedno poslednje u kategoriji "umereno ekonomski slobodnih zemalja".

Sve zemlje regiona, osim BiH, nalaze se u >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << istoj kategoriji, a prednjači Makedonija, koja sa 67,1 bodom zauzima 53 mesto.

Sledi Albanija sa 65,7 bodova na 63. mestu, Crna Gora tri mesta niže sa 64,7 bodova, Hrvatska je na 81. mestu sa 61,5 bodova, Slovenija je dva mesta bolje rangirana od Srbije sa 60,3 boda.

Bosna i Hecegovina je jedina zemlja iz okruženja koja je ostala u kategoriji "uglavnom neslobodnih zemalja" sa 59 poena.

Među 43 zemlje evropskog regiona, Srbija zauzima 37. mesto i njen ukupan rezultat ispod je svetskog i regionalnog proseka. Heritidž navodi da je Srbija, našavši se prvi put u kategoriji "umereno ekonomski slobodnih zemalja", ostavrila nepredak u tranziciji ka tržišnoj ekonomiji, uz rast ekonomske slobode od dva poena u poslednjih pet godina.

Fondacija, međutim, dodaje da su za dalji napredak Srbije neophodne duboke institucionalne i strukturne reforme, budući da je korupcija i dalje raširena, a pravni sistem nedovoljno nezavisan i transparentan, što podriva poverenje investitora u ekonomiju.

Srbija je ostvarila napredak u pet od 10 ekonomskih sloboda, uključujući slobodu od korupcije, imovinska prava i monetarnu slobodu. U oblasti kontrole državne potrošnje zabeležen je značajan pad indeksa.

Ekonomski najslobodnija zemlja u svetu ove godine je Hongkong sa 89,6 poena, a slede ga Singapur (89,4), Novi Zeland (82,1), Australija (81,4) i Švajcarska (80,5) i od 178 zemalja, samo prvih pet svrstano je u kategoriju "ekonomski slobodnih" (preko 80 poena).

Još 30 zemalja spada u kategoriju "uglavnom ekonomski slobodnih" (od 70 do 80 poena), a 55 u kategoriju "umereno ekonomski slobodnih" (od 60 do 70 poena).

Kao "uglavnom ekonomski neslobodne" (od 50 do 60 poena) ocenjene su 62 zemlje, a kao "ekonomski represivne" (ispod 50 poena) 26 zemalja. Poslednje mesto na listi 178 zemalja, sa svega 1,3 poena zauzima Severna Koreja.

Nastavak na B92...






Povezane vesti

Srbija napredovala na listi ekonomskih sloboda

Izvor: RTS, 27.Jan.2015

Srbija je na ovogodišnjoj listi ekonomskih sloboda napredovala iz kategorije "uglavnom ekonomski neslobodnih" u kategoriju "umereno ekonomski slobodnih zemalja". Kategorizacija se vrši na osnovu indeksa ekonomskih sloboda, kog zajednički izrađuju Heritidž fondacija iz Vašingtona i poslovni...

Nastavak na RTS...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.