Izvor: Glas javnosti, Beta, 25.Feb.2011, 07:04 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Porasla trgovinska razmena Srbije i Libije
BEOGRAD - Trgovinska razmena Srbije i Libije poslednje tri godine je značajno porasla zbog uvoza nafte iz te zemlje koju trenutno potresaju nemiri, rečeno je u Privrednoj komori Srbije.
Srbija je 2010. godine iz Libije uvozila uglavnom naftu, dok je najviše izvozila medicinske i farmaceutske proizvode.
Ukupni uvoz iz Libije prošle godine je bio u vrednosti oko 150 miliona dolara, a 2005. godine svega 137.000 dolara.
Najveću uvoznici su Naftna industrija Srbije, >> Pročitaj celu vest na sajtu Glas javnosti << "Jugoiport SDPR", MBT "Petimport", GIS, "BI-Commerc".
Na libijsko tržište srpska preduzeća su 2010. godine izvezla robu za oko 6,7 miliona dolara, a pre pet godina za četiri miliona dolara.
Najveći izvoznici bili su "Hemofarm" iz Vršca, "Utva" iz Pančeva, "Jomil", "Galenika", "Jugoiport SDPR".
Trenutno su na libijskom tržištu angažovani "Jugoiport SDPR" i "Kofis", koji se bave izvozom oružja, "Jat ervejz", Geološki institut, "Energoprojekt", "Petrolkomet", "Mobikom", kao i nekoliko projektanskih firmi.
Jedan broj srpskih firmi i pojedini stručnjaci su uključeni kao proizvođači Ruske železnice na izgradnji deonice železničke trase u Libiji, navodi PKS.
Libija je do 1990. godine bila jedan od najznačajnijih partnera bivše SFRJ jer su jugoslovenska preduzeća bila glavni izvođači u velikim investicionim projektima u toj zemlji.
Nema preciznih podataka o broju radnika iz Srbije koji trenutno rade u Libiji jer je najveći broj zaposlen u inostranim firmama.
Srpske kompanije su krajem 2009. godine bile pozvane su da učestvuju u projektima izgradnje infrastrukture u Libiji, vredne oko 25 milijardi dolara.
Taj poziv je pre nekoliko dana razmatran i na sastanku predstavnika najvećih srpskih i hrvatskih građevinskih firmi, a konkretan dogovor će zavisiti od daljih dešavanja u Libiji.



























