Izvor: B92, 05.Apr.2011, 10:05 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Plate prosvetara veće nego u Rusiji
Moskva -- Ruski premijer Vladimir Putin predložio je da se sredstvima pomoći iz federalnog budžeta zarade prosvetara izjednače sa prosečnom platom ostvarenom u privredi.
Prosečna plata prosvetnih radnika u Rusiji je sada oko 320 evra.
U prvo vreme ruski prosvetni radnici mogu da očekuju povećanje od 30 odsto ali, kako je rekao Putin, to ne bi bilo automatsko povećanje, već bi usledilo tek nakon što >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << "potvrde svoju kvalifikaciju".
"Novac koji će se osloboditi iz federalnog budžeta, regionalne vlasti moraju da usmere u povećanje zarada prosvetnim radnicima. Krajnji cilj je da se prosečna plata u prosveti izjednači sa prosečnom zaradom u privredi", rekao je Putin.
On je podsetio da ruski regioni sada za obrazovanje troše oko 620 milijardi rubalja godišnje (15,3 milijarde evra), s tim što 560 milijardi ide na plate, a 60 milijardi za kapitalne remonte i opremanje škola.
Putin je podsetio da je prosečna plata u privredi sada oko 17.000 rubalja (oko 421,2 evra), a zarade nastavnika oko 13.000 rubalja (322,1 evro). Očekuje se da će prosečne zarade u Rusiji da rastu, dok plate prosvetnih radnika ostaju praktično nepromenjene.
Pogledaj vesti o: Vladimir Putin

















