Izvor: B92, 07.Okt.2011, 20:20 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Okupatori:Obe partije štite moćnike
Njujork -- Učesnici protesta u SAD protiv Volstrita i ekonomske nejednakosti kažu da političari iz obe najveće partije štite korporativne moćnike na uštrb srednje klase.
"U ovom trenutku ne vidim razliku izmedju Džordža Buša i (Baraka) Obame. Srednjoj klasi je mnogo gore nego kada je Obama izabran", rekao je nezaposleni radnik iz Bruklina Džon Penli.
Protest "Okupirajmo Volstrit", koji je počeo prošlog >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << meseca kada je mali broj mladih razapeo šatore ispred njujorške berze, proširio se širom SAD i privukao različite grupe ljudi - od penzionera, preko članova sindikata do otpuštenih radnika.
Protesti praćeni parolama "Izbacite novac iz politike" i "Ne mogu da si priuštim lobistu" proširili su se na mnoge američke gradove, čak i do Enkoridža na Aljasci.
Policija u kalifornijskoj prestonici Sakramentu uhapsila je rano danas 20 demonstranata, dok je u Los Anđelesu juče uhapšeno njih 11.
Protest "Okupirajmo Volstrit" je svojevrsno naličje pokreta "Čajanka", koji je pokretnut 2009. kao populistička reakcija na pomoć bankama i autoindustriji, kao i na program podsticanja privrede vredan 787 milijardi dolara.
"Čajdžije" su u međuvremenu postale ključni deo konzervativne struje američke politike, dok učesnici u "Okupirajmo Vol strit" imaju negativno mišljenje i o politici predsednika SAD i navode da nije uveo strožije mere prema bakama posle finansijske krize 2008. godine.
Obama je priznao da ekonomska neizvesnost potpiruje proteste, ali da je odgovornost na finansijskom sektoru i republikancima iz Kongresa koji su sprečili njegove pokušaje podsticanja stvaranja novih radnih mesta.
Pretedenti za republikansku nominaciju na predsedničkim izborima Mit Romni i Herman Kejn kritikovali su proteste protiv Volstrita. Republikanci su inače protiv svaljivanja krivice na Volstrit i optužuju Obaminu administraciju da je novim propisima i reformom zdravstva onemogućila nova zapošljavanja.
U njujorškom Zukoti parku, središtu protesta "Okupirajmo Volstrit", demonstranti su izrazili veliko nezadovoljstvo političkim zastojem u Vašingtonu. Dok mnogi krive republikance za zaustavljanje reformi, neki kao krivca izdvajaju Obamu.
"Njegova poruka je da se drži partijske linije koja je 'brinemo se o situaciji'. Ali on ne predlaže nova rešenja", rekao je vlasnik antikvarnice Torin Karisto.
Robert Arnou, penizionisani trgovac nekretninama, rekao je da republikanci treba da poruče svojim kongresnim liderima da stoje na putu promenama.
Neki, poput veb dizajnera Kvasija Kajasta, kažu da je Obasma "kul predsednik, ali da ima težak zadatak". "Trebalo bi mu zahvaliti na onome što je uradio dosad, ali je zanemario radna mesta i za sada se ne trudi puno oko toga", dodao je.












