Nekima je EU majka a nekima...

Izvor: B92, 13.Maj.2014, 11:03   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Nekima je EU majka a nekima...

Brisel -- Najveću minimalnu mesečnu zaradu u Evropskoj uniji ima Luksemburg - 1.874 evra, dok Rumunija ima 12- ti deo od toga - svega 157,5 evra.

Šest zemalja članica EU ima minimalnu platu veću od 1.000 evra, dok ih 10 ima ispod 400 evra. Minimalne plate su izražene u bruto iznosima, navodi se u izveštaju evropske agencije za statistiku Evrostat o minimalnoj plati u 2013. u zemljama EU i nekim zemljama izvan ove zajednice.

U Sloveniji minimalna mesečna >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << zarada iznosi 784 evra, dok Hrvatska spada u grupu zemalja članica EU s najnižom minimalnom platom (372 evra). Minimalac u Grčkoj, najviše pogođenoj krizom, iznosi 684 evra.

Posle Nemačke, koja je odlučila da uvede minimlanu platu od 1. januara 2015, građani Švajcarske će o tome odlučivati 18. maja. Minimalna plata u ovoj zemlji, ukoliko građani tako odluče, iznosila bi četiri hiljade franaka (3.281 evro) i kao takva, bila bi najveća u svetu, a ne samo na Starom kontinentu.

U izveštaju se dalje navodi da su minimalne zarade uglavnom zakonski određene, ali su u nekim slučajevima utvrđene kolektivnim ugovorima. Međutim, kako se ističe, ne postoji precizan način da se uporede plate.

Paritet kupovne moći ispravlja razlike u prosečnim troškovima života izmedju zemalja, ali ne uzima u obzir moguće varijacije u cenama izmedju gradova unutar iste zemlje ili neke druge faktore, poput broja dece u domaćinstvima ili troškove školovanja.

Tako Danska, Finska, Italija, Austrija i Švedska nemaju minimalnu platu na nacionalnoj osnovi, ali ipak imaju minimalne stope utvrdjene kolektivnim ugovorima.

U Francuskoj, dobro organizovani sindikati izborili su se da zarade slabo plaćenih radnika budu na razumnom nivou. Njihov smisao za kolektivno pregovaranje proizilazi iz velikog uticaja koji imaju u francuskom društvu, ističu u Evrostatu.

Ali, uprkos snazi sindikata u Francuskoj i još nekim zemljama, sve je manje sindikalnih članova širom Zapadne Evrope. Razlog tome je što je teška industrija u stalnom padu u Evropi i uglavnom je preseljena na azijski kontinent.

U poređenju sa Zapadnom Evropom, istočnoevropske zemlje članice imaju izrazito nisku minimalnu platu, ali je ona ipak znatno porasla posle sloma komunizma.
Pogledaj vesti o: Evropska Unija

Nastavak na B92...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.