
Izvor: Glas javnosti, 04.Nov.2010, 07:06 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Ministarstvo finansija i poreske uprave diskriminišu porodilje
BEOGRAD - U poslednjih nekolika nedelja Uniji poslodavaca Srbije javile su se preduzetnice iz osam gradova i šest drugih opština (ukupno 26 žena) koje su u protekle dve godine bile na porodiljskom bolovanju, sa pritužbom na to da ih lokalne poreske uprave diskrimnišu i traže im da vrate novac koji im po zakonu pripada, na ime refundacije zarada u toku trajanja porodiljskog odsustva.
Posle provere na terenu, stručne službe Unije poslodavaca Srbije utvrdile su da ovo nije izolovan >> Pročitaj celu vest na sajtu Glas javnosti << slučaj i da takva praksa postoji u većini lokalnih poreskih uprava na teritoriji Srbije. Poreske uprave od ovih žena potražuju iznose u rasponu od 58 000 do 312 000 dinara.
"To predstavlja najgrublju diskriminaciju i kršenje Zakona o radu, koji propisuje da svaka žena zaposlena na neodređeno vreme stiče zakonsko pravo na refundaciju zarade tokom trajanja porodiljskog odsustva. To jednako važi za sve žene u radnom odnosu, bez obzira da li su one preduzetnice, ili zaposlene kod nekog poslodavca. To predstavlja veliku sramotu za Srbiju i Unija poslodavaca Srbije hitno zahteva od ministarske finansije, Diane Dragutinović da reaguje i spreči ovu diskriminaciju", kaže se u saopštenju Unije.
Ukoliko u najkraćem roku Ministarstvo finansija ne bude reagovalo i stalo na put očiglednoj diskriminaciji preduzetnica porodilja, kažu u Uniji poslodavaca, to telo će se javno obratiti predsedniku Srbije i predsedniku Vlade, i tražiti zaštitu prava ovih žena.
Sramota i velika nepravda!!!
Zdravo! PORODILA SAM SE 21.FEBRUARA 2012 GOD.RODILA SAM BLIZANCE,A NEMAM DOVOLJNO PRIHODA JER MI POSLODAVAC NE DAJE REDOVNO PLATU. IAKO SAM NA PORODILJSKOM NE PRIMAM REDOVNO PLATU KOJU DRZAVA ISPLACUJE PORODILJAMA. ZANIMA ME DA LI DRZAVA TOLIKO KASNI ILI POSLODAVAC NE UPLACUJE MENI DOPRINOSE. JOS UVEK NISAM PRIMILA PLATU ZA DECEMBAR PA ME ZANIMA STA DA RADIM I KOME DA SE OBRATIM ZA POMOC? 21.FEBRURA POCINJEM DA RADIM A JOS UVEK MI NIJE ISPLACENO PORODILJSKO BOLOVANJE! BILA BIX ZAXVALNA DA MI NEKO KAZE STA DA RADIM? XVALA UNAPRED