Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 14.Mar.2022, 16:28
MUP: Dojava o bombi u avionu bila lažna
Dojava o eksplozivnoj napravi navodno postavljenoj u avionu koji je leteo na relaciji Beograd-Moskva i ovoga puta bila je lažna, ustanovljeno je kontradiverzionim pregledom letelice.
Policija radi na identifikaciji i procesuiranju osobe koja je na mejl Aerodroma „Nikola Tesla“ uputila lažnu dojavu.
U kontradiverzionom pregledu aviona i bezbednoj evakuaciji putnika učestvovali su pripadnici Čete za protivdiverzionu zaštitu i Čete vodiča službenih pasa >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << Posebne jedinice policije Policijske brigade PU za grad Beograd, Specijalne antiterorističke jedinice, Uprave granične policije, Uprave saobraćajne policije i PS Surčin.
U avionu Er Srbije bilo je 125 putnika i pet članova posade, a dojava o bombi upućena je mejlom.
Eksplozivan naparava prijavljena je, takođe, u petak, ali je utvrđeno da je dojava bila lažna.
Vojinović: Lažne dojave, male šanse da se naprava unese u avion
Urednik vazduhoplovnog portala "Tango six" Petar Vojinović rekao je danas, nakon što je u razmaku od tri dana na letu Beograd - Moskva ponovo stigla dojava o bombi u avionu, da su u pitanju lažne dojave i da čitava avioindustrija mnogo ulaže u sigurnost.
"Svaki deo koji ima veze sa putnicima, odnosno prtljagom, potpuno se skenira i mogućnost da se naprave, čak i improvizovane unesu u avion, jako su male", rekao je Vojinović za Tanjug.
On ukazuje i da je aviosaobraćaj najbezbedniji vid saobraćaja na svetu.
"Mislim da će počinioci biti pronađeni. Procedura protiv ublažavanja posledica potencijalnih bombi ne postoji zato što se putnici i njihov prtljag i teret koji se prenosi avionima uvek skeniraju", rekao je Vojinović.
Navodi da je ovo odgovornost bezbednosnih službi na aerodromu, odnosno aerodromskog obezbeđenja kao i Ministarstva unutrašnjih poslova i bezbednosnih snaga.
"Sve te tri celine su namerno duplirane i imaju mnogo manje osetljivosti. Onda kada se dogodi da vam neko naizgled pošalje samo poruku, oni preterano reaguju i vrate avion nazad", ukazuje Vojinović.
Na pitanje kakav je epilog ovakvih slučajeva i ko odgovara za njih, sagovornik navodi da su, za vreme Jugoslavije pojedinci koji su prijavljivali da je navodno bomba u avionu dobijali višegodisnje robije, ali da je sada to "mnogo senzitivnije".
"To je vezano za potragu za tim osobama, posebno ako oni koriste elektronski način pretnje. U većini slučajeva moguće je pronaći odakle je pretnja došla", dodao je Vojinović.
U tom kontekstu, Vojinović napominje da je u pitanju novi nivo problema, ako su lažne dojave o bombama bile povezane sa ratom u Ukrajini.
"Onda za to kompanija nije toliko kriva. Srpska nacionalna aviokompanija nije planirala da će se ovaj konflikt dogoditi", kaže Vojinović, komentarišući tvrdnje da je "Er Srbija" htela da se profitira od rata u Ukrajini.
Ističe, srpska aviokompanija ne može od toga da profitora.
"Ovo predstavlja jako mali udeo u njenom ukupnom aviosaobraćaju. I nije tačno da samo 'Er Srbija' leti za Moskvu. Osuđivati srpsku nacionalnu kompaniju nije toliko realno u političkom kontekstu", istakao je Vojinović.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...
Ponovo dojava o bombi u avionu za Moskvu, vraća se za Beograd
Izvor: Nezavisne Novine, 14.Mar.2022
BEOGRAD - Na letu Beograd - Moskva ponovo je danas stigla dojava o bombi u avionu, zbog čega se letjelica sa putnicima vraća na beogradski aerodrom, potvrđeno je Tanjugu u MUP-u.
Ponovo dojava o bombi na letu Er Srbije za Moskvu
Izvor: RTS, 14.Mar.2022
Na letu Beograd - Moskva ponovo je stigla dojava o bombi u avionu, zbog čega se letelica sa putnicima vratila na beogradski aerodrom, potvrđeno je Tanjugu u MUP-u. . Svi putnici i članovi posade na letu "Er Srbije" za Moskvu su evakuisani, a u toku je kontradiverziona...








