Lajčak: Beograd i Priština su se u Briselu saglasile sa predlogom EU, bez ZSO nema dogovora

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 14.Mar.2023, 13:34

Lajčak: Beograd i Priština su se u Briselu saglasile sa predlogom EU, bez ZSO nema dogovora

Specijalni izaslanik EU za dijalog Beograda i Prištine Miroslav Lajčak izjavio je da Zajednica srpskih opština (ZSO) na KiM mora biti formira i da bez toga nema dogovora.

Lajčak je za RTS rekao da, ako se pogleda predlog EU, on govori o normalizaciji, a ne o nekoj kapitulaciji.

Specijalni izaslanik je naveo da je u došao u Beograd, a ranije u Prištinu, kako bi čuo mišljenje obe strane, kako bi se pronašao model za sprovođenje sporazuma, oko čijeg >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << teksta su, kako je rekao, obe strane u Briselu rekle da nema potrebe dalje razgovarati.

Istakao je da sve što je ranije potpisano mora biti i formirano, i da ZSO mora biti izgrađena po modelu koji je dogovoren 2013. i 2015. godine.

Naglasio je da u Evropi postoje modeli samouprave manjinskih naroda i, kako je rekao, "toga niko ne bi trebalo da se plaši".

Lajčak je naglasio da je EU predložila 15 modela ''kao inspiraciju'' za formiranje ZSO, ''a ne kao alternativu''.

On naveo da nije cilj da neko pobedi ili izgubi, već da se nađe ''vin-vin situacija'' i ''da se otvore evropska vrata''.

Lajčak napominje da sastanak 18. marta u Ohridu, na kome je planirano da se predsednik Srbije Aleksandar Vučić sastane sa premijerom privremenih prištinskih institucija Aljbinom Kurtijem, u okviru dijaloga Beograda i Prištine, ima za cilj postizanje dogovora oko ispunjavanja sporazuma na osnovu evropskog predloga, koji ima podršku svih članica EU, kakve se, kako je naglasio, on ne seća u prošlosti.


Pogledaj vesti o: Evropska Unija

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Povezane vesti

Lajčak: Ako nema ZSO, nema ni dogovora

Izvor: Nezavisne Novine, 14.Mar.2023

​Specijalni izaslanik EU za dijalog Beograda i Prištine Miroslav Lajčak govorio je za RTS o preduslovima za sprovođenje evropskog plana i kao osnovni naveo formiranje Zajednice srpskih opština.

Nastavak na Nezavisne Novine...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.