Koliko nam novca treba za kupovinu voća i povrća?

Izvor: N1 televizija, 14.Jun.2018, 18:17   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Koliko nam novca treba za kupovinu voća i povrća?

Kupovina životnih namirnica najveća je stavka u budžetu za građane Srbije. U Srbiji se od ukupnog iznosa za ličnu potrošnju, preko 35 odsto troši upravo na hranu i bezalkoholna pića. Istraživali smo koliko je novca potrebno prosečnoj srpskoj porodici za kupovinu voća i povrća, i to u periodu kada je na pijacama najveći izbor.

Srbi možda i jedu najjeftiniji hleb u regionu, ali ako bi da svoju trpezu obogate voćem i povrćem, tu se većina dobro preračuna, pa tek onda >> Pročitaj celu vest na sajtu N1 televizija << krene u kupovinu. Izbor voća i povrća nikad bogatiji, ipak, većina kupaca obiđe sve tezge i po nekoliko puta u potrazi za najjeftinim artiklima.

"Izgleda da ništa sada nije pristupačno. Znate, kad gledate ono, 100, 120 dinara, nisu to neke pare. Ali kao kupite od svakoga po jedan kilogram to vam je 600 dinara. Je l tako?"

"Diskutabilno, zavisi šta kupujte. Ali činjenica je da cene osetno rastu".

"Ja ne uzimam mnogo, prema tome.... Ja gledam da uzmem razno povrće i voće", kažu građani sa kojima smo razgovarali.

Prosečna mesečna potrošnja po domaćinstvu u četvrtom kvartalu 2017. bila je 64.086 dinara, a prosečna plata u martu bila je 49.400 dinara, to su zvanični podaci.

Od toga, pokazuje statistika, trećinu trošimo na hranu i pića. Ako imamo u vidu da 70 odsto zaposlenog stanovništva ima platu manju od prosečne, jasno je da većina teško obezbeđuje ishranu bogatu voćem i povrćem. Dnevno bi jedno domaćinstvo, samo za povrće i voće, prema našoj računici, trebalo da odvoji između 500 i 1.000 dinara. Za one sa druge strane tezge, međutim, cene nisu visoke.

"Traže dlaku u jajetu. Mislite da su cene visoke? Ma gde visoke. Ma ne, izbirljivi su i suviše, previše smo ih razmazili".

"Cene su za mene povoljne, za njih nisu povoljne. Realno je tako, ima preskupih stvari, ali ove druge su dobre. Na primer, evo luk, prošle godine bila je ista ova cena", kažu prodavci.

Ono što je najpristupačnije od sezonskog voća i povrća su breskve i tikvice, koje se mogu kupiti i za ispod 100 dinara po kilogramu. Jeftinije će proći i potrošači koji se odluče za južno voće koje je sada povoljnije od sezonskog. Ali, ako biste na sto da stavite kuvanu boraniju, grasak, ili karfiol, biće vam potrebno oko 250 dinara za kilogram. Maline, borovnice i lubenica spadaju u voćnu ekskluzivu, jer je cena i preko 300 dinara za kilogram.

Za zdravu ishranu potrebni su i meso i mleko. Srbi, prema zvaničnim podacima, godišnje troše nešto više od četiri kilograma junećeg mesa, dok stanovnici EU potroše 14 kilograma. U jednom ipak prednjačimo - 100 kg hleba pojede u proseku stanovnik Srbije, a evropski potrošač upola manje.

Izvor: N1

Nastavak na N1 televizija...






Povezane vesti

Da li su cene na pijaci pristupačne građanima?

Izvor: N1 televizija, 14.Jun.2018

Kupovina životnih namirnica najveća je stavka u budžetu za građane Srbije. U Srbiji se od ukupnog iznosa za ličnu potrošnju, preko 35 odsto troši upravo na hranu i bezalkoholna pića. Istraživali smo koliko je novca potrebno prosečnoj srpskoj porodici za kupovinu voća i povrća, i to u periodu...

Nastavak na N1 televizija...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta N1 televizija. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta N1 televizija. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.