Kako legalne firme zarađuju ilegalno

Izvor: S media, 07.Maj.2012, 12:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Kako legalne firme zarađuju ilegalno

Pravi kriminalci odgovorni za nestanak sekundarnih sirovina nisu sitni lopovi, koji kradu kablove sa dalekovoda ili prikupljaju akumulatore sa deponija, već registrovane firme koje sirovine, ukradene, ali i zakonito prikupljene, u velikim količinama ilegalno izvoze iz Srbije, kažu pojedini naši prerađivači.

Mladi Italijani hrle u pastire

Deset najsigurnijih banaka na svetu

Procene govore da godišnje iz zemlje "nestane” oko 5.000 >> Pročitaj celu vest na sajtu S media << tona otpadnih akumulatora, što je maltene jednako trećini količine koju industrijalci uspeju da prikupe i dopreme u svoje pogone. Od 10.000 do 12.000 otpadnog bakra, koliko se godišnje obrne u Srbiji, pretpostavlja se da se nezakonito izveze 2.000 do 3.000 tona.

Carinici se još uče kako da, dok pregledaju kamione, prepoznaju nezakonitu robu umešanu u onu za koju je pribavljena eksportna dozvola, kažu u Ministarstvu životne sredine, rudarstva i prostornog planiranja. A nelegalne otpadne sirovine ne vredi sačekivati samo na graničnim prelazima, jer one nalaze i druge staze.



Alternativni pravci


Praktično celokupno otpadno olovo sa juga Srbije odlazi na Kosovo i Metohiju. Kamioni sa otpadnim bakrom su presretani, ali se sem nekoliko zaplena, ništa nije promenilo. Kamioni su presretani i na granici sa Hrvatskom, ali to nije odvratilo krijumčare ni od te trase.

"U jednom kamionu se prebaci količina vredna 100.000 do 150.000 evra, što je previše izazovno da bi iko upleten u taj biznis odustao", kaže Vujadin Šćekić, vlasnik Jugoimpeksa.

Struju kradu i siroti i bogati

Kuvali novac da bi ga "umnožili"

Ne bojite se prevara na bankomatima? Evo zašto bi trebalo!

On objašnjava da se bakar otkupljuje sa otpada za keš, ta količina se u knjigama maskira dvostrukim fakturama i onda se vozi svuda u region. Otpadni bakar, zavisno od kvaliteta, vredi od četiri do 17 procenata cene bakra, koja je trenutno 8.518 dolara po toni. To pomnožite sa nekoliko hiljada tona, koliko se godišnje nelegalno izveze, i videćete koliki je početni gubitak za državu, ne računajući neplaćeni porez i izgubljene zarade radnika, koji su tu sirovinu mogli obraditi ovde.

Bilo bi pametno da je i naša država, kao što je to učinila Rusija, zavela visoke takse na izvoz sekundarnih sirovina.

(Gdeinvestirati/Politika foto:Guliver/Thinkstock)

Nastavak na S media...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta S media. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta S media. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.