Japan: Odelo za supermoći!

Izvor: S media, 23.Okt.2011, 13:11   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Japan: Odelo za supermoći!

Japanski naučnici izumeli robot-odelo koje čoveku daje supermoći za spasavanje nedužnih. Naučnici su bili inspirisani nedavnom tragičnom eksplozijom nuklearke Fukušimi.

Nakon brojnih izuma robota koji mogu da rade razne stvari, pa čak da misle, japanski naučnici osmislili su egzogenog robota, takozvano robotsko odelo koje će čoveku koji ga obuče dati supermoći u spasavanju nedužnih života.

Roboti koji razmišljaju (VIDEO) >> Pročitaj celu vest na sajtu S media <<

Kakav poklon: 3D replika samog sebe

Okruglo kao kuća (FOTO)

Tvorci projekta bili su inspirisani strašnom tragedijom koja se ove godine dogodila u atomskoj centrali u Fukušimi, jer su u stabilizaciji reaktora i zaustavljanju pregrevanja upotrebljenih gorivnih šipki učestvovali roboti na daljinsko upravljanje, ali koji nisu poreklom iz Japana.

Ti roboti mogli su da kopaju zemlju, ruše zidove i razne prepreke, ali i da obavljaju složenije zadatke poput merenja vremenskih uslova u atmosferi, otkrivanja radijacije i uzimanja otpadaka radi analize, a pošto su roboti s takvim performansama napravljeni u Evropi posle katastrofe u Černobilju, a s njima je u pomoć krenulo šest inženjera obučenih za rad na njima, japanski izumitelji odlučili su da naprave nešto svoje.

Tako je pokrenut petogodišnji projekat vredan 1,1 milijardu jena, što je oko 14 miliona dolara, koji za cilj ima pravljenje robotskog kostima u koji bi čovek mogao da uđe i upravlja njime.

S obzirom na to da bi mu robotska konstrukcija omogućila snagu mašine, vojnici bi u tim odelima mogli da idu u spasavanje žrtava zemljotresa i cunamija, kao i raznih drugih nesreća.

Super plus moći

Najavljeni višemilionski projekat, osim izrade robota u obliku egzoskeleta, ima isplanirano pravljenje još dva robota koji bi mogli uporedo da se koriste. Jedan će moći da vrši iskopavanje i da spasava ljude koji su zatrpani zemljotresom ili nekom drugom katastrofom, a drugi robot će moći da spasava ljude koji su ugroženi poplavama, piše „Biznis dejli“.

Kako je Japan do sada na mnogo primera pokazao da je vodeća država što se robotskih projekata i same robotske tehnologije tiče, a japanski roboti čine trećinu globalne industrije od kraja 2009. godine, samo mu nedostaje odgovarajuća vojna podrška za projekte spasavanja civila.

Robotsko odelo će početi da se pravi u aprilu sledeće godine, a podržaće ga japansko ministarstvo za nauku i tehnologiju sa bezbednosnim agencijama koje smatraju da će robot spasti mnoge nedužne živote.

Blic

Nastavak na S media...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta S media. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta S media. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.