Blumberg: Srbija - beg od bregzita

Izvor: B92, 11.Maj.2016, 12:58   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Blumberg: Srbija - beg od "bregzita"

Premijer Aleksandar Vučić izjavio je da su nemačka Komercijalna banka i Rajfajzen banka preporučile kupovinu srpskih obveznica.

Vučić je istakao da to znači da je Srbija prevazišla Poljsku, Mađarsku i Hrvatsku u onome što radi u kontroli javnih finansija.

“To bi značilo da će neke od tih zemalja izgubiti milijarde u evropskim fondovima i s druge strane, preporuka za kupovinu srpskih obveznica znači poverenje u srpski finansijski sistem", rekao je >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << Vučić.

Dodao je i da će posle mnogo godina uskoro moći da saopšti veoma dobru vest za Srbiju, a to je potvrda da se povećava kreditni rejting Srbije.

Blumberg je nedavno peporučio investitorima srpske obveznice kao beg od "bregzita".

Postoji samo jedna postkomunistička zemlja u kojoj investitori mogu naći utočište od rizika zbog Brexita, a to je Srbija, naveo je list.

Evroobveznice poslednjih meseci nadmašuju nacionalne iz straha da bi Britanija mogla da napusti Evropsku uniju, zbog toga bi države poput Poljske, Mađarske, Hrvatske i Rumunije mogle da izgube milijarde evra u evropskim fondovima.

Prema analizama Komercabank i Rajfajzn banke, Srbija je mnogo zaštićenija od zemalja u regionu budući da se već sedam godina nalazi u takozvanom limbu, odnosno "nešto između" stanju kada je u pitanju saradnja sa EU, piše Blumberg.

Obe banke preporučuju klijentima da kupuju srpske obveznice koje su beneficirane vladinim planom da reformiše ekonomiju i stvori uslove za povećanje kreditnog rejtinga. Čak i ako u Britaniji građani izglasaju da ostanu u EU, srpske obveznice će biti zanimljive investitorrima jer će biti formirana nova vlada čiji će zadatak biti da ubrza priključenje EU do 2020 godine.

“Ne mogu mnogo da izgube”, rekao je Simon Kijano Evans iz londonske filijale Komercbanke, koji preporučuje kupovinu srpskih obveznica do 2021. umesto prodavanja sličnih poljskih.

Srbija trguje na većoj širini od većine centralnih i zemalja istočne Evrope, što omogućava investitorima veću zaštitu kredita na koji će manje uticati odlazak britanskih obveznika iz EU, kaže on.

Iz Rajfajzn banke međutim navode da Srbija nije poptpuno imuna na izlazak Britanije iz EU. Kako navode njihovi bankari u Beču, spske obzveznice treba kupovati više zbog ishoda izbora nego zbog eventualno male izloženosti posledicama Brexita.

Nastavak na B92...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.