Šesnaest stabala za stradale radnike RTS-a

Izvor: RTS, 23.Mar.2014, 12:46   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Šesnaest stabala za stradale radnike RTS-a

Otvoren spomen-park "Da se ne zaboravi" u Košutnjaku, u znak sećanja na 16 radnika RTS-a poginulih u NATO bombardovanju.

U znak sećanja na 16 radnika Radio-televizije Srbije (RTS) poginulih u NATO bombardovanju 1999. u Košutnjaku je otvoren spomen-park "Da se ne zaboravi".

Uz prisustvo kolega i članova porodica poginulih, na platou ispred studija >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << nacionalnog TV servisa zasađeno je 16 stabala piramidalnog graba, po jedno za svakog nastradalog radnika.

"Mislim da će sređivanje ovog spomen-parka doprineti tome da ljudi mogu da dođu ovde da uživaju i odmaraju se u senci ovih divnih sadnica. Mislim da je to možda najbolji način da se produži život i sećanje na naše poginule", rekao je novinarima Miroslav Medić, brat poginulog Siniše Medića.

Miroslav, koji je takođe zaposlen u RTS-u, dodao je da zločin kakav je bilo bombardovanje te televizije 23. aprila 1999. godine nikad više ne bi smeo da se ponovi.

"Moj brat, sve moje kolege, a i ja, dolazili smo na posao profesionalno obavljajući svoje zadatke. A ono što se tražilo od nekih drugih, koji su bili zaduženi za bezbednost, mislim da oni nisu ispunili svoj zadatak, i to je ono što boli", rekao je Medić.

Podizanje spomen-parka organizovano je u saradnji RTS-a, "Zelenila Beograd", Šumarskog fakulteta i kompanije "Agro Arm".

Jednu mladicu u spomen-parku zasadio je i osnivač NVO "Solidarnost za Kosovo" Arno Gujon, Francuz iz Grenobla koji danas živi u Beogradu i čija organizacija četiri puta godišnje šalje konvoj humanitarne pomoći Srbima na Kosovu.

Vršilac dužnosti direktora "Zelenila Beograd" Vladimir Bogićević izjavio je da nove sadnice simbolizuju novi život i dodao da je "oduševljen idejom" i da mu je drago što je to preduzeće učestvovalo u njenoj realizaciji.

Šesnaest sadnica posađeno je nedaleko od sportskog terena na Košutnjaku, gde se od 2000. godine igra Memorijalni turnir u malom fudbalu "Igrajmo za 16", a od ove godine i turniri u stonom tenisu i kuglanju.

Vazdušni napadi na SRJ počeli su 24. marta 1999. godine i trajali su 11 nedelja. U njima je, prema raznim procenama, poginulo između 1.200 i 2.500 ljudi.

Akcija NATO-a, koju su Vlada SRJ ali i brojni pravni stručnjaci nazvali agresijom, usledila je nakon neuspešnih pregovora o rešenju krize na Kosovu u Rambujeu i Parizu, februara i marta 1999. godine.

U bombardovanju, koje je trajalo 78 dana, teško su oštećeni infrastruktura, privredni objekti, škole, zdravstvene ustanove, medijske kuće, spomenici kulture.

Nastavak na RTS...






Povezane vesti

Spomen-park radnicima RTS poginulim u NATO bombardovanju

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 23.Mar.2014

U znak sećanja na 16 radnika Radio-televizije Srbije (RTS) poginulih u NATO bombardovanju 1999. danas je u Košutnjaku otvoren spomen-park "Da se ne zaboravi".

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.