Krugman: Dinar je precenjen

Izvor: BKTV News, 03.Okt.2012, 17:31   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Krugman: Dinar je precenjen

Američki ekonomista Pol Krugman je ocenio da je srpski dinar joj uvek precenjen i preporučio da država podrži kupovnu moć stanovništva.
“Srbija ima svoju valutu koja je dosta devalvirala. To generalno nije loše jer povećava konkurentnost zemlje”, rekao je Krugman koji je održao predavanju u hotelu “Hajat”.
On je ukazao da je Srbija u specifičnoj situaciji jer nije u Evropskoj uniji, ali se makroekonomskim >> Pročitaj celu vest na sajtu BKTV News << kretanjima stanje u zemlji ne razlikuje od stanja u perifernim evropskim ekonomijama, poput Letonije. Dodatna otežavajuća okolnost za podizanje konkurentnosti u Srbiji je, prema oceni Krugmana, što je skoro sav dug zemlje u evrima. “Da nema tog duga mogli bi da devalvirate dinar i povećate konkurentnost”, rekao je Krugman.
Podržavanje jakog dinara je, kako dodao, pokušaj da se odloži jačanje konkurentnosti, što je problem za zemlju koja ima veliki deficit.
U vreme ekonomske krize, kako je predložio, država mora da podrži kupovnu moć stanovništa, jer je očigledno da mere štednje nisu dale rezultat u Grčkoj.
Krugman je istakao da je samo letimično imao uvid u podatke o ekonomskim pokazateljima i javnim finansijama Srbije, ali da smatra da je recept podsticanja kupovne moći primenjiv i u Srbiji.
Prema rečima Krugmana, dešavanja u ekonomijama evropskih zemalja uveliko zavise od odluka Evropske centralne banke i Nemačke.
Američki nobelovac održao je predavanje u Beogradu na poziv grupe srpskih biznismena.
Srbija i dalje najbolje izglede ima na evropskom tržištu, ali u robnoj razmeni treba da koristi prilike koje joj se ukažu u Aziji i drugim regionima, ocenio je Krugman.
On je rekao, na konferenciji za novinare, posle predavanja koje je održao srpskim zvaničnicima, privrednicima i ekspertima, da je geografija vrlo bitna pa zbog toga savetuje da se ekonomija Srbije više usmeri ka evropskom tržištu. Krugman je, na pitanje kako komenariše ekonomske mere Vlade Srbije, obazrivo odgovorio, jer kako je ukazao bio je u prilici da pažljivo sluša o tome, ali ne i da donosi ocene, kao i da nema parametre koji bi mu to omogućili.
“Niste u najgoroj situaciji, ima i zemalja koje su u mnogo gorem položaju, recimo da je vaša situacija slična onoj u Grčkoj”, rekao je Krugman.
Izvor: B92
Tweet

Nastavak na BKTV News...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta BKTV News. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta BKTV News. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.