Moguć pad kreditnog rejtinga Japana

Izvor: B92, 01.Jun.2011, 11:15   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Moguć pad kreditnog rejtinga Japana

Tokio -- Međunarodna agencija za kreditne rejtinge Mudis upozorava da oporavak Japana i vladine mere možda neće biti dovoljni da stave pod kontrolu rastući japanski dug.

Industrijska proizvodnja u Japanu je prošlog meseca porasla jedan odsto posle rekordnog potonuća nakon zemljotresa i cunamija.

Takođe, japanske kompanije ukazuju da planiraju >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << dalje povećanje proizvodnje u periodu maj-jun i dostizanje nivoa, bliskih onima od pre prirodne katastrofe.

Taj optimizam industrijskih proizvođača nije, međutim, impresionirao agenciju Mudis koja je stavila rejting japanskog suverenog duga na preispitivanje, uz mogućnost sniženja, ukazujući na ogromne troškove za otklanjanje posledica zemljotresa i zabrinutost da bi se vladin odgovor na ekonomske izazove mogao pokazati neadekvatnim.

Rast nezaposlenosti

Stopa nezaposlenosti u Japanu porasla je prvi put posle šest meseci u aprilu, dok je industrijska produkcija ostala anemična posle rekordnog pada izazvanog katastrofalnim zemljotresom i cunamijem. Stopa nezaposlenosti popela se na 4,7 odsto sa 4,6 procenta u martu, dok je industrijska proizvodnja napravila pomak od jedan odsto u aprilu posle rekordnog pada od 15,5 procenata u martu.

"Znatno veći ekonomski i fiskalni troškovi od očekivanih posle zemljotresa od 11. marta uvećavaju negativne posledice svetske finansijske krize iz koje se japanska ekonomija nije potpuno oporavila", navedeno je u saopštenju Mudisa.

Ta agencije je u februaru snizila prognozu japanskog suverenog duga na "negativnu" i došla korak bliže mogućem niženju rejtinga Aa2, stavljajući ga na preispitivanje.

Japan je tokom većeg dela protekle dve decenije bio u ekonomskoj stagnaciji i vladini paketi za stimulisanje ekonomije su doveli do vrtoglavog rasta japanskog duga koji je sada dva puta veći od ekonomije te zemlje, vredne pet biliona (hiljada milijardi) dolara.

Agencija Mudis je izrazila sumnju da japanska ekonomija može rasti dovoljno brzo da bi uspela da smanji fiskalne deficite, s obzirom na ogromne trošlove za obnovu i izgradnju i otklanjanje posledica nuklearne krize u atomskoj elektrani Fukušima.

Ta agencija takođe sumnja da će premijer Japana Naoto Kan i njegova vlada biti u stanju da ispune obećanja za rešavanje preteće dužničke krize uz pomoć poreza i reformi sektora socijalne zaštite.

„Mada se Tokio ne suočava s neposrednim rizicima od povećanja troškova pozajmljivanja, nagomilavanje duga bi moglo, ukoliko ostane nekontrolisano, dostići tačku, na kojoj bi tržišta zahtevala znatno veće premije za pribavljanje japanskih obveznica", upozorio je Mudis.
Pogledaj vesti o: Cunami u Japanu,   Zemljotres

Nastavak na B92...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.