Japan se oporavio od cunamija

Izvor: B92, 14.Nov.2011, 12:40   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Japan se oporavio od cunamija

Tokio -- Japanska ekonomija je u trećem kvartalu ostvarila rast od šest odsto u odnosu na lane, oporavivši se posle katastrofalnog zemljotresa od 11. marta i cunamija.

Ne očekuje se, međutim, da taj jak rast bude održiv, s obzirom na negativan uticaj dužničke krize u evrozoni, prenela je agencija AP.

Rast u trećem kvartalu je prva ekspanzija japanskog bruto domaćeg proizvoda (BDP) za četiri kvartala >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << i u skladu je sa očekivanjima tržišta, prenela je novinska agencija Kjodo, podsećajući da su njihova istraživanja predviđala rast od 6,2 odsto na godišnjem nivou.

Zemljotres i cunami, koji su u martu pogodili tu treću po veličini ekonomiju na svetu, uništili su i oštetili mnoge fabrike na severoistoku Japana, izazvavši veliku nestašicu delova za industrijske proizvođače širom te zemlje, uključujući proizvođače automobila.

Cunami je najozbiljnije oštetio nuklearnu elektranu "Fukušima" i time izazvao nestašicu električne struje, čime su povećane teškoće poslovnog sektora i domaćinstava.

Japan je od tada postepeno obnavljao fabrike time i pomogao oporavak ekonomije, uprkos pretnjama koje pričinjavaju finansijska kriza u evrozoni, usporavanje svetske ekonomije i jak japanski jen.

Japanski BDP, koji je merilo vrednosti ukupe proizvodnje robe i usluga, u trećem kvartalu je povećan 1,5 odsto u odnosu na prethodno tromesečje.

Potrošački izdaci, koji učestvuju sa oko 60 odsto u japanskoj ekonomiji, povećani su u posmatranom periodu jedan odsto u odnosu na drugi kvartal, dok su kapitalne investicije kompanija istovremeno porasle 1,1 odsto.
Pogledaj vesti o: Cunami u Japanu,   Zemljotres u Japanu,   Japan

Nastavak na B92...



Povezane vesti

Japan se oporavio od cunamija

Izvor: Capital.ba, 14.Nov.2011

TOKIO, Japanska ekonomija je u trećem kvartalu ostvarila rast od šest odsto u odnosu na lani, oporavivši se poslije katastrofalnog zemljotresa od 11. marta i cunamija. Ne očekuje se, međutim, ..

Nastavak na Capital.ba...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.