CIA letelicom špijunirala Irance

Izvor: Vesti-online.com, 07.Dec.2011, 12:21   (ažurirano 02.Apr.2020.)

CIA letelicom špijunirala Irance

Američka bespilotna letelica, za koju Teheran tvrdi da ju je oborio, bila je jedna od letelica agencije CIA, koje godinama špijuniraju Iran iz jedne američke baze u Avganistanu, saznaje agencija AP.

Američki zvaničnici, koje agencija navodi kao izvore informacije, tvrde da je ista verzija bespilotne letelice RQ-170, korišćena za osmatranje pre akcije u kojoj je u maju ubijen vođa Al Kaide Osama bin Laden u Pakistanu.

Isti neimenovani izvori navode da su >> Pročitaj celu vest na sajtu Vesti-online.com << SAD izgradile vazduhoplovnu bazu u Šindadu, na zapadu Avganistana, kako bi se u njoj dugoročno stacionirale i iz nje izvodile osmatračke misije i čak specijalne operacije u Iranu, ukoliko to bude potrebno.

Iako zasad nije odobrena nijedna specijalna misija u Iranu, američka vojska ima rezervne planove za ovakve tajne misije, navode izvori AP-a. CIA i Pentagon su odbili da komentarišu ove navode.

Iran je u nedelju saopštio da su njegove oružane snage oborile američku bespilotnu letelicu u svom vazdušnom prostoru.

Pentagon je narednog dana demantovao te tvrdnje, ističući da nema nikakvih pokazatelja da je letelica oborena neprijateljskom aktivnošću, a komanda NATO je saopštila da bi, možda, mogla da bude u pitanju letelica, koja je nestala prošle nedelje u zapadnom Avganistanu.

Novi incident dodatno je pojačao napetost između Irana i Zapada, nastalu zbog spornog nuklearnog programa Teherana, zbog kog su SAD i druge zapadne zemlje prošle nedelje uvele nove sankcije za ovu bliskoistočnu zemlju.
Pogledaj vesti o: CIA

Nastavak na Vesti-online.com...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Vesti-online.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Vesti-online.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.