Izvor: RTS, 01.Sep.2010, 12:43 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Tadić u Libiji
Na poziv libijskog lidera Moamera el Gadafija, predsednik Boris Tadić prisustvovao svečanoj večeri u Tripoliju, povodom obeležavanja 41. godišnjice libijske revolucije.
Predsednik Srbije Boris Tadić prisustvovao je svečanoj večeri povodom obeležavanja 41. godišnjice libijske revolucije u Tripoliju, a na poziv libijskog lidera Moamera el Gadafija.
Svečanoj večeri prisustvovali su i član Predsedništva BiH Haris Silajdžić, premijer Slovenije Borut Pahor, premijerka Hrvatske Jadranka Kosor, italijanski šef diplomatije Franko Fratini, kao i predsednici više afričkih država - Maurutanije, Čada, Nigerije, Gvineje i premijeri Alžira, Tunisa, i Maroka.
Predsednik Tadić sedeo je odmah do libijskog lidera. Posle večere, Gadafi i Tadić su, uz prisustvo ostalih lidera, prisustvovali proslavi u centru Tripolija.
Na vojnoj paradi povodom te proslave, učestvovali su i pripadnici Vojske Srbije, a u delegaciji predsednika Srbije bili su i ministar odbrane Dragan Šutanovac i generalni direktor preduzeća "Jugoimport SDPR" Stevan Nikčević.
Srpski predsednik i libijski lider sreli su se do sada tri puta, a poslednji put u aprilu ove godine.
U septembru prošle godine, Gadafi je uručio orden Tadiću, koji je tada u Tripoliju prisustvovao proslavi 40. godišnjice libijske revolucije.
Libija predsedava Generalnoj skupštini UN, koja na sednici 9. septembra terba da raspravlja o srpskoj rezoluciji o Kosovu. Jedna je od najbogatijih afričkih zemalja sa velikim uticajem u arapskom svetu.






