Izvor: Politika, 17.Avg.2012, 23:02 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Tadić: Ne verujem u cepanje Demokratske stranke
Početkom septembra na sednici Glavnog odbora će svako imati priliku da kaže svoj stav, da se utvrdi odgovornost, ali i krivica za izborni neuspeh
Lider Demokratske stranke Boris Tadić izjavio je juče da se u toj stranci analiziraju i utvrđuju odgovornost i krivica za izborni poraz, da sa tim nije bilo potrebno žuriti, jer od DS-a sada ne zavisi sudbina zemlje, kao i da ne veruje u cepanje DS-a, za koji >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << kaže da je „nacionalna institucija, izuzetno bitna za budućnost Srbije”. „Ceo septembar će biti mesec analize izbornih rezultata i dešavanja u DS-u na stranačkim organima, a početkom meseca na sednici Glavnog odbora će svako imati priliku da kaže svoj stav, da se utvrdi odgovornost, ali i krivica”, rekao je Tadić u intervjuu za agenciju Beta.
On je istakao da će tražiti da sednica Glavnog odbora DS-a, na kojoj će biti konačna analiza izbornog rezultata, bude potpuno otvorena za javnost, rekavši da građani Srbije treba da znaju šta se dešava u DS-u. „Izborni poraz je nesumnjivo jak udarac na stranku, posle četiri godine značajnog udela u vlasti na svim nivoima, i ostavio je uticaj na dešavanje u stranci, koja se sada pregrupiše i priprema za snažnu i konstruktivnu opoziciju”, rekao je Tadić.
„Nije bilo potrebe za žurbom, jer od toga šta se dešava u DS-u nije zavisila sudbina zemlje niti egzistencija građana, plate i penzije. Sudbina zemlje i građana zavisi od stranaka koje su sada na vlasti i zato je trebalo sagledati šta će one uraditi”, rekao je lider DS-a.
Tadić je istakao da stranke u opoziciji nemaju takvu vrstu rokova, što ne znači da odluke treba sporo donositi, ali da je u ovom trenutku veoma važno pažljivo izmeriti – šta je čija odgovornost, a drugo – čija je krivica. „Treba razlikovati te dve stvari, ja sam posle izbora rekao da je odgovornost moja, ali treba izmeriti ko je kriv za rezultate izbora”, poručio je Tadić. On je naveo da je spreman da se analizira i njegova krivica, da je to demokratska stranka i da se uvek vladao u skladu sa principima organizacije ne bežeći ni od krivice ni od odgovornosti. „Ali odmah sam preuzeo odgovornost na sebe i sada želim da vidim kako će reagovati svi ostali funkcioneri DS-a, od potpredsednika pa do opštinskih organizacija. Kako će oni proceniti svoju odgovornost, a i svoju krivicu, imajući u vidu rezultate izbora od 2004. do danas, jer se završio jedan ciklus Demokratske stranke, njenog rada i doprinosa reformama”, kazao je on. „DS je danas opoziciona stranka i ne može da ima istu strukturu organizacije kao u vreme dok je bila jedna od ključnih stranaka vlasti. Te pripreme su u završnoj fazi i zato je potrebno određeno vreme da izađemo sa predlozima za iduću sednicu GO i da ispoštujemo zajednički dogovor da ta sednica bude početkom septembra”, istakao je Tadić i ocenio da DS ima dobra rešenja za budućnost i za vreme koje dolazi.
On je rekao da će članovima GO DS reći kako vidi prošlost, sadašnjost i budućnost DS-a i da će to biti prilika da se proveri njegov, kao i rad drugih, navodeći da je DS jedina stranka koja na svakoj sednici Glavnog odbora može da opozove svog predsednika neusvajanjem njegovog izveštaja, takođe, i da sazove vanrednu skupštinu.
Tadić je rekao da ne veruje u mogućnost cepanja DS-a, iako se u prošlosti mnogo puta cepao, jer bi to, kako je ocenio, bilo veoma štetno „i za DS i za Srbiju”, kao što je i štetno da se bilo kakvi nesporazumi i razlike u mišljenju iznose u javnost, jer od toga korist imaju samo politički i socijalni protivnici DS-a.
Predsednik DS-a je poručio da će „ovog puta” podeliti odgovornost sa svim članovima Glavnog odbora, za razliku od svih prethodnih izbora.
----------------------------------------------
Svako ko pokušava da razbije DS doživeće neuspeh
Posle otvorenih kritika zamenika predsednika Demokratske stranke Dragana Đilasa koje je izrekao o situaciji u DS-u posle izbornog poraza, ostali funkcioneri Demokratske stranke uglavnom nisu bili spremni da odgovaraju na pitanja novinara o tome šta se dešava u vrhu te stranke. Ipak, juče je potpredsednik DS-a Dušan Petrović za „Politiku” kratko naveo da je Demokratska stranka nacionalna institucija, koja je „važnija od svakog njenog člana, jer je njena misija modernizacija i napredak Srbije, kao jedini način da svaki naš građanin ima stvarnu priliku da se bori za dobar život svoje porodice i sebe”.
„Zato je nemoguće razbiti DS i svako ko to pokušava doživeće neuspeh. To je jedini odgovor koji imam na svako medijsko raspravljanje o suštinski važnim stranačkim pitanjima”, rekao je Petrović za naš list.
Njegova koleginica Jelena Trivan je istakla za „Politiku” da u javnosti može da komentariše rad vlade, što je i posao opozicije.
„Ne želim da komentarišem u medijima unutrašnja pitanja stranke, već ću u organima stranke o tome diskutovati”, navela je ona.
B. B.
objavljeno: 18.08.2012.










