
Izvor: JužneVesti.com, 11.Maj.2020, 08:33
Tadić: Ideja bojkota se raspala
U jubilarnom 100. izdanju emisije Kvaka 23 predsednik SDS i bivši predsednik Srbije Boris Tadić rekao je da se ideja bojkota raspala, ali i da je pitanje da li Savez za Srbiju i dalje postoji. Njegov predlog "Liste za bojkot" bi značio nastavak bojkota institucija posle izbora, pojašnjava, jer Vučićeva diktatura zaslužuje takvu vrstu odgovora. Ipak, većina saboraca iz opozicije nije bila spremna ni da razmisli o tom predlogu.
Tadić je u intervjuu novinarke Danice >> Pročitaj celu vest na sajtu JužneVesti.com << Vučenić pojasnio da iza akcije Boška Obradovića koji je počeo i štrajk glađu ispred Skupštine, ne može da stane, jer se lider Dveri obraća svom dosta ekstremnom biračkom telu.
Iako smatra da njegova akcija nije razumljiva, kaže da je ona reakcija na sveopšti cirkus i ekstremizam koji Aleksandar Vučić i Srpska napredna stranka u Srbiji grade već osam godina. Upozorava da reagovanje ekstremizmom na ekstremizam dovodi do vrlo rizičnih okolnosti - koje mogu da rezultaraju konačnim i velikim sukobom unutar građanastva.
U društvima poput našeg, u kojem Vučić gradi primitivni kult ličnosti, ubrizgava laži svakog dana u javni život, širi agresiju na sve strane sa željom da postane istorijska ličnost, ne može uanpred da se pretpostavi na koji način će doći do eksplozije. Pogotovo se ne može unapred znati ko će preuzeti tu nekontrolisanu energiju stanovništva i energiju pobune koja može da se pojavi - predočio je Tadić.
Tadić je kao novi odgovor protiv Vučića predložio "Listu za bojkot", što je, kako kaže, rešenje koje "eventualno može sve da nas pomiri i održi zajedno na izbornoj listi", uprkos različitim ideološkim orijentacijama. Pojašnjava da bi to značilo nastavak bojkota institucija posle izbora, jer Vučićeva diktatura zaslužuje takvu vrstu odgovora. Ipak, većina saboraca iz opozicije nije bila spremna ni da razmisli o tom predlogu.
Kaže da mu je namera da ponudi kompromis da bi se čuvalo jedinstvo opozicije, održala ideja bojkota, ali i mobilisao onoj deo građanstva koji ne razume koncept bojkota, a koji je protiv Vučića.
Bojkot parlamenta je aktivna situacija, dok bojkot izbora, pošto se sve završi, znači da nemate više ništa da bojkotujete, jer niste u Skupštini. Tada preostaje jedino ulica za koju su potrebne mase građana, a ne par stotina ili hiljadu, koliko ih je izašlo na protest prvog dana posle ukidanja vanrednog stanja. Ljudi žele institucionalno, a ne vaninstitucionalno, prevazilaženje problema", obrazložio je Tadić, ali je ukazao i da "Vučić nikada neće mirno otići sa vlasti - pojašnjava.
Svestan zdravstvenih uslova koji nisu povoljni za izbore, Tadić je naglasio da bi građanima trebalo reći da opozicija, za razliku od Vučića, ne želi da ugrožava njihovo zdravlje, već da će kampanju voditi, pre svega, preko društvenih mreža i video linkova.