
Izvor: Kurir, 31.Jul.2010, 09:42 (ažurirano 02.Apr.2020.)
TADIĆ: HOĆEMO DIJALOG I KOMPROMIS O KOSOVU
BEOGRAD - Tražimo kompromis, ali nije rešenje da Srbija izgubi sve, a da Albanci dobiju sve! Ovo je juče poručio predsednik Srbije Boris Tadić, istakavši da je rezolucija koju
BEOGRAD - Tražimo kompromis, ali nije rešenje da Srbija izgubi sve, a da Albanci dobiju sve!
Ovo je juče poručio predsednik Srbije Boris Tadić, >> Pročitaj celu vest na sajtu Kurir << istakavši da je rezolucija koju je naša zemlja predala Generalnoj skupštini UN više nego konstruktivan dokument. Prema njegovim rečima, Srbija nema nameru da ulazi u konflikt s međunarodnom zajednicom, ali da, kao i svaka druga zemlja, ima svoje crvene linije.
- Mi ne želimo da vraćamo Kosovo u ustavni poredak kakav je bio devedesetih, jer smo svesni činjenice da možda dva miliona Albanaca na Kosovu ne želi da prihvati ustavni poredak Srbije. S druge strane, svet mora da bude svestan činjenice da Srbi na KiM ne žele da prime suvereni krov takozvane države Kosovo - istakao je Tadić, uz opasku da unutar tog okvira treba tražiti rešenje.
On je naglasio da je Srbija sve vreme bila u kontaktu s evropskim partnerima, kojima je i pokazala predlog rezolucije.
- Došlo se do informacije da albanska strana ima nameru da preda svoju rezoluciju i mi nismo smeli da rizikujemo da budemo drugi predlagači. Ukoliko se prva rezolucija izglasa u UN, onda se o drugoj i ne glasa - napomenuo je predsednik Srbije.
S druge strane, visoka predstavnica EU Ketrin Ešton podelila je juče državama članicama Unije predlog rezolucije o Kosovu, kojom se prihvata mišljenje MSP, a Beograd i Priština pozivaju na dijalog u „duhu dobrosusedskih odnosa“. U tekstu se ne pominje status Kosova.
„S poštovanjem prihvatamo savetodavno mišljenje MSP, dato na osnovu zahteva Generalne skupštine, da je proglašenje nezavisnosti Kosova u saglasnosti s međunarodnim pravom“, navodi se u tekstu koji je pripremila Eštonova.
Tvorci ove rezolucije smatraju da će EU uspeti da obezbedi jedinstvo oko suštine teksta, jer su jezik i ton dokumenta „najverovatnije“ prihvatljivi i za pet članica EU koje nisu priznale nezavisnost Kosova - Grčku, Španiju, Rumuniju, Slovačku i Kipar.
Ekipa Kurira
Stefanović: Bez konfrontacija
Politički direktor Ministarstva spoljnih poslova Borko Stefanović izjavio je juče da se Srbija u procesu izrade sopstvene rezolucije konsultovala sa svim značajnim međunarodnim faktorima, među kojima je i EU, s kojom ne želi da ulazi u konfrontaciju.
- Konsultacije su trajale, neke sugestije su prihvaćene i mi smo dobili podršku nekih zemalja EU - rekao je Stefanović, i naglasio da nijedna zemlja, pa ni Britanija, ne može da govori u ime Unije.
Drucas: Izbeći ćorsokak
Zamenik šefa diplomatije Grčke Dimitris Drucas, izjavio je da njegova zemlja neće menjati poziciju prema pitanju Kosova. Drucas je srpskim zvaničnicima predstavio inicijativu za ponovno pokretanje dijaloga kako bi se izbegao ćorsokak i došlo do političkog procesa.