Izvor: RTS, 24.Dec.2010, 12:42 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Plan za bolji život
Dva najvažnija parametra razvoja Srbije su rast BDP-a po stanovniku, koji bi trebalo, do 2020, da bude 8.000 evra, i rast zaposlenih za više od 400.000, rekao premijer Mirko Cvetković predstavljajući koncept razvoja Srbije u narednih 10 godina.
Predsednik Vlade Srbije Mirko Cvetković i potpredsednik Božidar Đelić predstavili su koncept razvoja Srbije do 2020. koji predviđa rast zaposlenosti, bruto društvenog proizvoda, izvoza i investicija, a treba da bude osnova dugoročne >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << strategije razvoja zemlje.
Premijer Cvetković je rekao da su delovi koncepta razvoja Srbije do 2020. godine već ugrađeni u budžet za iduću godinu.
"Smanjenje javne potrošnje u 2011. videće se kroz smanjenje budžetskog deficita sa ovogodišnjih oko pet odsto BDP-a na 4,1 odsto", rekao je Cvetković.
U tom konceptu poljoprivreda je jedna od oblasti koja će najviše biti podsticana, a za agrarni budžet dogodine će, prema rečima Cvetkovića, u 2011. biti izdvojeno 20 odsto više novca nego u 2010.
"Podsticajima izvoza namenjeno je za 18 odsto više budžetskih sredstava nego ove godine, a za kapitalne investicije je povećanje 20 odsto", rekao je Cvetković.
Hidroenergetika je, kako je ocenio, najisplativiji resor za ulaganje u Srbiji, za šta je Drina najpogodnija lokacija u Evropi i već ima zainteresovanih investitora.
Cvetković je ukazao da koncept razvoja "Srbija 2020", koji je urađen na inicijativu predsednika Borisa Tadića, daje viziju bolje budućnosti ukupnog razvoja Srbije, a posle konsultacija i javne rasprave Vlada bi trebalo da usvoji taj dokument u prvom kvartalu sledeće godine.
Dva najvažnija parametra razvoja su rast BDP-a po stanovniku, koji bi trebalo, do 2020, da bude 8.000 evra i rast zaposlenih za više od 400.000, rekao je premijer Cvetković za okruglim stolom Vizija bolje budućnosti - Srbija 2020.
Ekonomska strategija ima cilj da obezbedi veći standard i bolji život stanovništva, što se ostvaruje kroz veću proizvodnju, koja mora da bude dugoročno održiva.
Premijer je ukazao da je dosadašnji model razvoja koji se zasnivao na velikoj domaćoj tražnji, uvozu i potrebi za stranim sredstvima, iscrpeo svoje mogućnosti.
"Suština je da se privredni rast razvija na proizvodnji razmenjivih dobara, povećanju izvoza i investicija", rekao je Cvetković i naglasio da su neophodne reforme u svim segmentima društva, zatim smanjenje javne potrošnje i investicije u infrastrukturu.
Cvetković je istakao da treba definisati strateške sektore u Srbiji, a to su poljoprivreda, građevinarstvo, energetika i saobraćaj.
Veća zaposlenost, manje siromaštva
Potpredsednik Vlade Đelić rekao je da je koncept razvoja "Srbija 2020" usaglašen sa planom "Evropa 2020", koji je Evropska komisija usvojila u martu ove godine.
Prema njegovim rečima, cilj je da u Srbiji, do 2020, bude zaposleno dve trećine radno sposobnog stanovništva od 20 do 64 godine, a da je danas ta stopa manja od 49 odsto.
Đelić je rekao da su glavni ciljevi politike razvoja Srbije do 2020. povećanje broja zapolenih, unapređenje ljudskog kapitala i investiranje u znanje i tehnologiju, rast zasnovan na izvozu, racionalna upotreba energije i smanjenje siromaštva.
Preduslovi za to su, prema Đelićevim rečima, izgradnja infrastrukture i institucionalne reforme.
Učesnici skupa, posvećenog Nacrtu strategije razvoja do 2020. godine, pohvalili su dokument, ali su pojedini analitičari imali određene zamerke i sugestije.
Opozicija: Spisak lepih želja
Plan razvoja Srbije u narednoj deceniji, teško je ostvariv, i predstavlja "spisak lepih želja", ocenili su poslanici opozicije.
Poslanica SNS-a Jorgovanka Tabaković rekla je novinarima u Skupštini da nije realno da stranka na vlasti piše tako dugoročnu strategiju, a da se danas ne vidi "nikakvo svetlo u privredi i finansijama".
"Dok nam obećavaju svetlu budućnost, u državi su pristuni veliki problemi. Da bi nekome verovali na reč on mora da se dokaže, a DS je svoju šansu ispustio", kaže Tabakovićeva.
"Ekonomisti kažu da će sledeća godina biti još teža, pa ne znam na osnovu kojih parametara oni iznose te ciljeve", rekao je šef poslaničke grupe SRS-a DraganTodorović.
Poslanik LDP-a Zoran Ostojić kaže da nije čitao taj "vešto skriven" dokument i da bi, po praksi koju Vlada sprovodi dve i po godine, rekao da to može biti samo spisak lepih želja.
Cvetković: Do 2020. godine 400.000 više zaposlenih u Srbiji
Izvor: Blic, 24.Dec.2010
Mirko Cvetković, premijer Srbije je na predstavljanju dokumenta “Srbija 2020” rekao da su njegova dva glavna ekonomska cilja da BDP u 2020 iznosi osam hiljada evra po glavi stanovnika i 400.000 zaposlenih više nego danas...- Osnovni clilj ove strategoije u ekonomskom smislu je da se obezbedi veći...










