Izvor: S media, 26.Jul.2010, 22:24 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Svi ga traže, a on gradi?
Moskva nije poslala dopis da je Bogoljubu Kariću nedavno dala politički azil. Poternica na snazi. Uskoro zahtev za oduzimanje imovine.
Ni do Ministarstva pravde, ni do Biroa Interpola u Srbiji nije stigao zvaničan dopis iz Moskve da Bogoljub Karić ne može da bude izručen našoj zemlji na osnovu poternice Interpola jer je, navodno, dobio politički >> Pročitaj celu vest na sajtu S media << azil! Ovo su za „Novosti“ kratko potvrdili i ministarka pravde Snežana Malović i nadležni u MUP Srbije.
- Crvena Interpolova poternica za Karićima i dalje je na snazi i potraga još traje - kratko je dodao Miloš Oparnica, direktor Biroa Interpola za Srbiju.
Gotovo identičan komentar imala je i Malovićeva.
Što se tiče ruske strane, Federalna služba bezbednosti nije želela ni da potvrdi, ni da demantuje ovu informaciju, jer su, kako je rečeno, takvi podaci u Rusiji zaštićeni zakonom.
„Novostima“ je potvrđeno u vrhu vlasti i da država nije odustala od plenidbe Karićeve imovine po Zakonu o oduzimanju imovine stečene organizovanim kriminalom, pa će se uskoro uputiti i zvaničan zahtev.
Poternica za Bogoljubom kao i Sretenom Karićem, raspisana je u januaru 2006. godine, pošto je vlasnik „BK grupe“ otišao iz zemlje posle prvog saslušanja u poreskoj policiji. Prva krivična prijava protiv njega za zloupotrebu službenog položaja u „Mobtelu“, u kojoj se tvrdi da je oštetio državu za 29 miliona evra, podneta je 18. februara 2006. U aprilu iste godine podneta je nova krivična prijava, u kojoj se navodi da je na svoj račun od profita „BK trejda“ neovlašćeno prebacio još 21 milion tadašnjih nemačkih maraka, 830 miliona italijanskih lira i 55.000 austrijskih šilinga, čime je prikriven profit i onemogućena isplata dobiti PTT-u.
Istraga je nekoliko puta proširivana i još traje. Deo postupka vodi se pred Okružnim, a deo pred Specijalnim sudom. U međuvremenu, Karić je, navodno, nekoliko puta nezvanično nudio jemstvo državnim organima od 300.000 evra da se brani sa slobode a jednom i dva miliona, ali je njegov advokat Milan Panjević demantovao da je bilo takvih ponuda.
Prošlog leta državni sekretar u Ministarstvu pravde Slobodan Homen poručio je Kariću da jemstvo ne može da bude manje od trećine sume za koju je optužen, što je najmanje 12 miliona evra.
Šta su Karići u međuvremenu radili? Dok su mediji spekulisali da se čuveni Bogi kreće na relaciji Crna Gora - Rusija, dinastija je razvijala poslove u Belorusiji, ali, kako tvrde naši izvori, i u ostalim državama bivšeg ŠSR. Najviše su se bavili izgradnjom, pa je tako Karićeva kompanija „Astra invest“ sklopila ugovor u Minsku za izgradnju 76.000 kvadrata stambeno-poslovnog prostora, vrednog 100 miliona dolara. U planu je i izgradnja trgovačko-poslovno-stambenog objekta „Svetionik Minska“, od preko milion kvadrata sa garažama, vrednosti tri milijarde evra! Ovi poslovi se, svakako, neće naći pod lupom domaćih istražnih organa.
Prema „Forbsovoj“ listi, Karićevo bogatstvo procenjeno je na 800 miliona evra, a posle provere službi za finansijske istrage, Karići bi mogli da ostanu bez 42 vile, kuće i stana, odnosno blizu 40.000 kvadrata, od kojih je 25 vila u ekskluzivnim beogradskim naseljima Dedinju i Senjaku.
Homen: Ruska Federacija za sada ćuti
Poslednja informacija o kretanju Bogoljuba Karića datira od pre tri i po godine, a to je da se on nalazi na teritoriji Ruske Federacije, otkrio je državni sekretar u Ministarstvu pravde Slobodan Homen, i dodao:
- Ta informacija je dobijena od ruskog Interpola. Posle toga nijednu zvaničnu informaciju nismo dobili, pa tako ni o dobijanju političkog azila. Ipak, to ne znači da politički azil nije dat, jer je to čisto politička odluka koja prevazilazi pitanje prava, pravde i sudskih postupaka. Uobičajena je praksa da se o davanju takvog statusa i ne obaveštavaju zemlje koje su predale međunarodnu poternicu.
Prema njegovim rečima, indikativno je da od 2006. Srbija nikada nije dobila nikakav odgovor od Ruske Federacije. Homen je potvrdio i da će Karić biti uhapšen po Interpolovoj poternici čim se pojavi na teritoriji neke druge zemlje.
V. C. Spasojević
Pogledaj vesti o: Bogoljub Karić



