Izvor: B92, 01.Jul.2015, 10:08 (ažurirano 02.Apr.2020.)
SAD i Kuba otvaraju ambasade
Sjedinjene Američke Države i Kuba dogovorile su se da otvore ambasade u prestonicama dve zemlje, što je najveći korak ka obnavljanju bilateralnih odnosa.
Očekuje se da će predsednik SAD Barak Obama danas u Beloj kući saopštiti detalje ovog dogovora, pre kome bi američka ambasada u Havani trebalo da bude otvorena već tokom jula.
SAD i Kuba počele su pregovore o ponovnom uspostavljanju diplomatskih predstavništava nakon decembarske iznenadne objave da >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << su vođeni tajni pregovori dve zemlje, koji su doveli do sporazuma o ponovnom uspostavljanju diplomatskih odnosa.
Za Obamu, okončanje perioda loših odnosa s Kubom, koji je trajao više od pola veka, najznačajniji je domet u spoljnoj politici, do koga dolazi pred kraj svog drugog mandata u Beloj kući.
Jedan član Obamine administracije potvrdio je da je postignut dogovor o otvaranju ambasada, ali je zahtevao da ostane anoniman, jer nije ovlašćen da o ovoj temi govori pre predsednika.
Očekuje se da na otvaranju ambasade u Havani bude državni sekretar Džon Keri, koji je ranije izjavio da će biti u Havani na tom događaju, kada do sporazuma dođe.








