Izvor: Blic, 14.Okt.2011, 22:40 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Obama poslao jedinicu protiv afričke Božje vojske otpora
Američki predsednik Barak Obama posalo je oko 100 vojnika u centralnu Afriku da pomognu u borbi protiv zloglasne Božje vojske otpora.
Ta pobunjenička grupa je optužena za ubistva, silovanja i otmice u proteklih 20 godina na teritoriji Ugande i Južnog Sudana.
Bela kuća je saopštila da su prvi vojnici u sredu stigli u Ugandu, a da će biti raspoređeni i u Južnom Sudanu, Centralnoafričkoj Republici i Kongu.
Vojnici će biti opremljeni za borbu, >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << ali neće u njima učestvovati osim u samoodbrani, navodi Bela kuća i dodaje da je cilj da se vođa Božje vojske otpora Džozef Koni ukloni s "bojnog polja".
Američke vlasti i organizacije za zaštitu ljudskih prava navode da je ta pobunjenička organizacija otimala decu i regrutovala ih u svoje redove, kao i da ih je primoravala da budu seksualni robovi.
Božja vojska otpora, koja se poziva na hrišćanstvo, misticizam i tradicionalne afričke vere, pokrenula je krajem devete decenije 20. veka oružanu pobunu protiv vlade Ugande, a aktivna je i u Južnom Sudanu, Centralnoafričkoj Republici i Kongu.
Povezane vesti: Obama: Poštujte vojsku i homoseksualce u njoj Obama objavljuje povlačenje 10.000 vojnika iz Avganistana? Obama odlikovao članove tima koji je "obezglavio" Al Kaidu Smeh dobar za brak, kaže Mišel Obama Bajden: Gej brakovi su neizbežnost
Obama šalje 100 vojnika u Afriku
Izvor: NoviMagazin.rs, 14.Okt.2011
Američki predsednik Barak Obama šalje 100 vojnika u Afriku, kako bi pomogli u borbi protiv zloglasne pobunjeničke grupe Božja vojske otpora (LRA).
SAD poslala vojnike u pomoć Africi
Izvor: B92, 15.Okt.2011, 22:10
Vašington -- Odluka Amerike da pošalje 100 vojnika u Afriku je neuobičajeni korak, ali predstavlja nastavak njihove nove politike na tom kontinentu, ističu američki mediji...Administracija je objavila da šalje taj kontingent kao pomoć lokalnim vladama u njihovoj borbi protiv Božje vojske otpora...












