Izvor: Studio B, 21.Mar.2016, 11:04 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Obama i Kastro: Razgovori iskreni, stavovi različiti
Američki predsednik Barak Obama i kubanski lider Raul Kastro suočili su danas različite stavove o demokratiji i ljudskim pravima ali su ocenili da su razgovori o tome bili iskreni.
Kubanski predsednik je ponovo pozvao na potpuno ukidanje decenijskog trgovinskog embarga SAD protiv Kube. U obraćanju novinarima, na zajedničkoj konferenciji za štampu koju je, prema oceni medija, obeležio polemičan ton, Obama je rekao da će embargo biti ukinut, "ali ne zna kada" dok >> Pročitaj celu vest na sajtu Studio B << je Katro obećao da će "ukoliko dobije spisak političkih zatvorenika te zatvorenike odmah pustiti".
Dvojica lidera su se sastala drugog dana Obamine posete Kubi, prve posete jednog američkog predsednika za gotovo 90 godina.
Posle susreta u sedištu kubanske vlade, Obama je novinarima rekao da je sa Kastrom imao "otvorene i iskrene razgovore" o demokratiji i ljudskim pravima i ocenio da je učinjen napredak u rušenju barijera između dve zemlje.
On je istakao da dve zemlje imaju razmimoilaženja posebno po pitanju slobode govora, okupljanja i verskih sloboda ali je istakao da je uveren da su dve vlade sposobne za "konstruktivan dijalog", preneo je AP.
Obama je naveo uspeh u povećanju broja putovanja između dve zemlje, porastu trgovine i turizma, i ocenio da je ovo "novi dan" u odnosima SAD i Kube.
Komentarišući 54-godišnji ekonomski embargo protiv Kube koji je još na snazi, Obama je rekao da će on biti ukinut ali da ne zna kada.
"Brzina ukidanja embarga zavisiće delimično od toga koliko će brzo biti rešena neslaganja u pogledu ljudskih prava", rekao je američki predsednik, prenosi Rojters.
Kubanski predsednik Raul Kastro izjavio je da će između Kube i SAD uvek biti neslaganja, naročito dok SAD budu imale "duple standarde" po pitanju ljudskih prava i ocenio da bi saradnja bila mnogo bolja kad bi Vašington ukinuo decenijski trgovinski embargo protiv Kube.
Između dve zemlje "postoje duboke razlike koje nikada neće nestati," rekao je Kastro novinarima.
Kuba i SAD bi mogle imati mnogo bolju saradnju kada bi SAD ukinule 54-godišnji trgovinski embargo protiv Kube, dodao je on.
"Nijedna zemlja na svetu ne isunjava sve međunarodne standarde ljudskih prava," rekao je Kastro.
On je negirao da na Kubi postoje politički zatvorenici
Obama u Havani: Ovo je istorijska poseta
Predsednik SAD Barak Obama danas će, drugog dana posete Kubi koju je nazvao istorijskom, razgovarati s predsednikom Kube Raulom Kastrom o trgovinskoj saradnji i političkim reformama.
"Ovo je istorijska poseta i istorijska prilika da predstavim viziju budućnosti koja je svetlija od naše prošlosti", rekao je sinoć Obama u ambasadi SAD u Havani, koja je otvorena u julu prošle godine.
Obama je u Havanu došao s porodicom, a u amerčkoj delegaciji su i brojni poslanici iz obe partije, direktori korporacija i istaknuti kubanski Amerikanci.
Na aerodromu ih je dočekao ministar spoljnih poslova Bruno Rodriges.
"Prošlo je skoro 90 godina od kada je američki predsednik kročio nogom na Kubu. Divno je biti ovde", kazao je Obama.
Podsetivši da je predsedniku SAD Kalvinu Kulidžu 1928. godine trebalo tri dana da ratnim brodom dodje na Kubu, Obama je rekao da je njemu trebalo tri sata.
"Prvi put ikada Air Force One je sleteo na Kubu", rekao je Obama.
Posle obraćanja zaposlenima u američkoj ambasadi, Obama je s porodicom prošetao ulicama starog dela Havane iako je u to vreme padala jaka kiša, a zatim su posetili Katedralu u kubanskoj prestonici.
Večerali su u privatnom restoranu gde se okupio veliki broj ljudi pokušavajući da vidi prvu američku porodicu.
Obama će danas razgovarati s kubanskim predsednikom, a zatim će s kubanskim preduzetnicima razgovarati o privrednim odnosima dve zemlje.
Pogledaj vesti o: Barak Obama
Obama u Havani: Ovo je istorijska poseta
Izvor: Beta, 21.Mar.2016
Predsednik SAD Barak Obama danas će, drugog dana posete Kubi koju je nazvao istorijskom, razgovarati s predsednikom Kube Raulom Kastrom o trgovinskoj saradnji i političkim reformama."Ovo je istorijska poseta i istorijska prilika da predstavim viziju budućnosti koja je svetlija od naše prošlosti",...











