Izvor: NoviMagazin.rs, 15.Maj.2015, 13:24 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Obama: Podržaćemo saveznike u Persijskom zalivu
Predsednik SAD Barak Obama obećao je da će podržati saveznike u Persijskom zalivu i vojnom silom ako bude neophodno, u vreme povećanih tenzija u odnosima sa Iranom.
On je posle dvodnevnog samita uverio arapske lidere da SAD nameravaju da ih zaštite u vremenu "vanrednih izazova".
Govoreći u Kemp Dejvidu kod Vašingtona, Obama je rekao da nuklearni sporazum sa Iranom nije pretnja po države Persijskog >> Pročitaj celu vest na sajtu NoviMagazin.rs << zaliva.
U zajedničkoj izjavi posle sastanka sa predstavnicima Saveta za zalivsku saradnju, koji ima šest članica (Bahrein, Kuvajt, Oman, Katar, Saudijska Arabija i Ujedinjeni Arapski Emirati), najavljena je saradnja u mnogim oblastima - borbi protiv terorizma, pomorskoj bezbednosti, bezbednosti na Internetu i odbrani od balističkih raketa.
"Vrlo jasno sam rekao da će SAD stajati uz partnere iz Saveta za zalivsku saradnju u slučaju napada spolja", obećao je Obama na kraju razgovora, prenosi BBC.
U zajedničkom saopštenju je navedeno da će SAD u slučaju agresije stajati uz arapske zemlje "da će hitno utvrditi kakva intervencija je odgovarajuća koristeći raspoloživa kolektivna sredstva, uključujući eventualnu upotrebu vojne sile za odbranu partnera iz Saveta za zalivsku saradnju".






