Obama: Dužnička kriza u zoni evra mora biti savladana

Izvor: Blic, 08.Jun.2011, 09:15   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Obama: Dužnička kriza u zoni evra mora biti savladana

SAD i Nemačka su se složile da se ne sme dozvoliti da kriza u zoni evra ugrozi svetsku ekonomiju i da se mora savladati, izjavio je američki predsednik Barak Obama, na zajedničkoj konferenciji za novinare sa kancelarkom Nemačke Angelom Merkel u Vašingtonu.

Merkelova kao Helmut Kol

Američki predsednik Barak Obama >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << uručio je Merkelovoj Medalju slobode, kao prvom šefu neke evropske vlade.

Merkelova, koja je završila posetu Vašingtonu, dočekana je uz počasne plotune i fanfare na balkonu Bele kuće, što je prvi put u poslednji 16 godina da je nekom šefu nemačke vlade upriličena takva čast.

Na taj način je kao počasni gost u Beloj kući dočekan samo kancelar Helmut Kol.

Ukoliko bi došlo do "nekontrolisane spirale" i propasti zone evra, to bi bilo katastrofalno po svetsku ekonomiju, rekao je Obama. "Moramo da osiguramo da se uzmu u obzir najbolje moguće ideje za rešavanje tog problema", ukazao je predsednik SAD.

Govoreći o ekonomskim teškoćama koje pogađaju obe strane Atlantika, Obama je rekao da je "za oporavak posle takve vrste krvarenja potrebno vreme". "Naš zadatak je da ne paničimo, da ne reagujemo preterano", dodao je on.

Obama je takođe ukazao da će SAD sarađivati u naporima za rešavanje grčkih problema, između ostalog i posredstvom Međunarodnog monetarnog fonda.

Merkelova, koja je u šestoj poseti SAD od dolaska Obame na čelo te najveće svetske ekonomije, izjavila je da članice zone evra dele zajednički interes da se osigura da dužnički problemi u pojedinim članicama ne ugroze stabilnost tog monetarnog bloka u celini.

"Ukoliko je jedna članica u opasnosti i stoga ugrožava evro u celini, u zajedničkom je interesu svakoga i svake članice da osigura da zajednički monetarni region ne bude doveden u opasnost i mi ćemo delovati tako da garantujemo održivost", rekla je Merkelova.
Pogledaj vesti o: Angela Merkel

Nastavak na Blic...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.