Izvor: RTS, 28.Avg.2011, 10:02 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Lagard: Suočavanje sa rizicima
Svetska privreda suočena s rastućim rizicima, ukazala direktorka MMF-a Kristin Lagard. Šefica MMF-a pozvala je centralne banke da drže kamatne stope nisko i da razmatraju i preduzimanje "nekonvencionalnih" koraka da bi zaštitile globalni oporavak.
Generalna direktorka Međunarodnog monetarnog fonda Kristin Lagard upozorava da je svetska ekonomija suočena sa rastućim rizicima i da ima manje mogućnosti za mere podrške nego ranije.
Američki predsednik >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << Barak Obama i nemačka kancelarka Angela Merkel složili su se u telefonskom razgovoru da je potrebna "zajednička akcija" za podsticanje svetskog privrednog rasta i otvaranje radnih mesta.
U saopštenju Bele kuće, međutim, ne navodi se šta su konkretno predložili Obama i Merkelova.
Ipak, kaže Lagardova, postoje rešenja i odlučno delovanje pomoglo bi da se "rasprše sumnje".
"Svetska privreda nastaviće da raste ali još ne dovoljno. Počelo je suočavanje sa nekim od glavnih razloga za krizu 2008. ali ne na adekavatan način", rekla je Lagardova u govoru na ekonomskom forumu u mestu Džekson Houl na zapadu SAD.
"Rizici su povećani zbog pogoršanja poverenja i rastućeg osećanja da politički zvaničnici nemaju odlučnost, ili jednostavno nemaju volju da donose potrebne odluke", dodala je ona i naglasila da se tako rizikuje da se poremeti krhki ekonomski oporavak.
Lagardova je pozvala centralne banke širom sveta da drže kamatne stope nisko i da razmatraju i preduzimanje "nekonvencionalnih" koraka da bi zaštitile globalni oporavak.
U Evropi države treba da reše problem svog duga i pre svega treba "hitno rekapitalizovati banke", što je po mišljenju šefice MMF-a "ključno da se prekine širenje zaraze" na druge zamlje.
Lgardova je, takođe, pozvala američke političare da preduzmu agresivnije korake da stimulišu privredu i ublaže krizu u stambenom sektoru.




















