Finiš kampanje: Obama bliži pobedi

Izvor: B92, 05.Nov.2012, 09:30   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Finiš kampanje: Obama bliži pobedi

Vašington -- Barak Obama i Mit Romni poslednjeg dana kampanje u poseti u još nekoliko "neopredeljenih" država. Ankete: Rivali blizu po glasovima, ali Obama bliži pobedi.

Obama planira da danas poseti još tri od tih "neopredeljenih" država, a Romni će obići četiri u traženju podrške u poslednji čas, u žestokoj kampanji za Belu kuću koja se pretežno fokusirala na zaostajanje privrede, ali je, s vremena na vreme, dobijala intenzivno lični karakter, ocenjuje britanska >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << agencija Rojters.

Nakon duge, gorke i skupe predsedničke kampanje, nacionalne ankete u SAD pokazuju da su Obama i Romni maltene izjednačeni uoči sutrašnjih izbora, mada Obama ima blagu prednost u osam ili devet američkih država, što će odlučivati o pobedniku.

Rojters navodi da će ravnoteža moći u Kongresu, takođe, sutra biti dovedena u pitanje, mada Obamine demokrate očekuju tesnu podršku u "njihovom" Senatu, a Romni je favorit republikanaca u očuvanju kontrole u američkom Predstavničkom domu.

U predsedničku trku dva kandidata i njihovi partijski saveznici uložili su dve milijarde dolara, najviše u istoriji SAD.

Specijalnu emisiju TV B92 o američkim izborima možete pogledati danas, odmah posle vesti u 18 i 30.

Obama vodi i ima lakši put do pobede

Uoči predsedničkih izbora u SAD, aktuelni predsednik Barak Obama i njegov protivkandidat Mit Romni imaju skoro jednaku podršku glasača, pokazuju rezultati poslednjih anketa. Ipak, aktuelni predsednik je bliži pobedi.

Direktor političkog odeljenja Si-Bi-Es njuza (CBS News) Džon Dikerson je, gostujući u jutarnjem programu svoje televizije, kazao da ankete pokazuju da Obama sada ima 237 elektorskih glasova, a Romni 191.

"Ako Romni dobije Floridu (29 elektorskih glasova), Ohajo (15), Severnu Karolinu (15) i Virdžiniju (13), i dalje mu je potrebna još jedna država", dodao je Dikerson.

U Obaminom štabu sa optimizmom čekaju rezultate sa Floride, jer prema prvim informacijama sa ranog glasanja, aktuelni predsednik stoji veoma dobro.

U slučaju da dobije Floridu, Obami bi bila potrebna još samo jedna "sving" (neodlučna) država za novi mandat u Beloj kući.

U više političkih i društvenih analiza takođe se daju veće šanse Obami dan pred otvaranje birališta.

Prema istraživanju centra za politiku Univerziteta u Virdžiniji, Obama će pobediti sa 290 prema 248 u elektorskim glasovima.

"Sa malom neočekivanom pomoći od majke prirode i uragana Sendi, Obama je bliži drugom mandatu. Naša je procena da će on dobiti 'sving' države Kolorado, Ajovu, Nevadu, Nju Hempšir, Ohajo i Viskonsin", saopštio je univerzitet.

Poslednje istraživanje Rojtersa i Ipsosa takođe predviđa pobedu Obame sa 294 elektorskih glasova.

Oglasio se i nekadašnji dugogodišnji savetnik bivšeg predsednika Džordža Buša, Karl Rov, koji smatra da će, ipak, pobediti Romni.

"Ujutru 7. novembra, Romni će biti proglašen za 45. predsednika Amerike. Pobediće sa 51 prema 48 odsto u glasovima i osvojiti najmanje 279 elektorskih glasova", predviđa Rov.

Desetak sati ranije, ankete su takođe išle naruku Obami. Prema sinoć objavljenom istraživanju "Vol strit žurnala" i En-Bi-Si njuza, 48 odsto ispitanika glasaće za demokratskog kandidata Obamu, dok će njih 47 odsto podržati kandidata republikanaca Romnija. Anketa je sprovedena od 1. do 3. novembra i obuhvatila je 1.475 glasača. Dozvoljena greška je 2,55 odsto.

Istraživanje koje su sproveli Ju-Es-Ej tudej i Institut Galup pokazalo je da dvojica kandidata imaju jednaku podršku od 48 odsto u ključnim američkim državama.

Institut Pju je ispitivanje sproveo među Amerikancima koji su sigurni u svoj izbor kanidata. Prema njihovom istraživanju, aktuelni predsednik Obama trebalo bi da osvoji 48 odsto glasova, a njegov rival 45 odsto.
Pogledaj vesti o: Vašington

Nastavak na B92...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Poslednji dan kampanje: Obama i Romni izjednačeni

Izvor: S media, 05.Nov.2012

Američki predsednik Barak Obama i njegov protivkandidat Mit Romni danas će, poslednjeg dana kampanje, "projuriti" kroz još nekoliko "neopredeljenih" država uoči izbora u utorak za ulazak u Belu kuću u narednom četvorgodišnjim periodu...Obama planira da danas poseti još tri od tih "neopredeljenih"...

Nastavak na S media...

Obama bliži pobedi zbog načian glasanja

Izvor: Akter, 05.Nov.2012

Barak Obama i Mit Romni poslednjeg dana kampanje u poseti još nekoliko "neopredeljenih" država. Ankete: Rivali blizu po glasovima, ali Obama bliži pobedi

Nastavak na Akter...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.