Amerikanci: SAD na krivom putu

Izvor: B92, 12.Avg.2011, 11:10   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Amerikanci: SAD na krivom putu

Vašington -- Većina Amerikanaca smatra da je njihova zemlja na pogrešnom putu, a gotovo polovina misli da najgore tek dolazi.

Istraživanje, koje je za Rojters uradila agencija Ipsos, pokazuje da postoji sve veća zabrinutost građana zbog stanja ekonomije SAD, kao i nezadovoljstvo političarima u Vašingtonu.

Prošle nedelje je, nakon >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << dugih pregovora demokrata i republikanaca, gotovo u poslednji čas izbegnut bankrot vlade, dok je istovremeno kreditni rejting SAD snižen, berze su nestabilne, a nezaposlenost je na visokih 9,1 odsto.

Anketa je pokazala da je predsednik Barak Obama iz "brutalne bitke" oko podizanja limita državnog zaduženja izašao sa "modricama", ali relativno neozleĐen. Njegov rejting je pao na 45 odsto, sa 49 odsto onih koji su pre mesec dana odobravali način na koji on obavlja svoj posao.

Negativan pogled na ekonomiju, međutim, predstavlja zabrinjavajući signal, kako se približavaju izbori 2012. godine.

Anketa je pokazala da 73 odsto Amerikanaca veruje da SAD idu pogrešnim pravcem, a samo 21 odsto misli da je zemlja na ispravnom putu. Isto ispitivanje je pokazalo da 47 odsto smatra da za američku privredu najgore tek dolazi, što je 13 odsto više nego pre godinu dana.

Republikanci su izgleda najviše izgubili u očima javnosti kada se radi o dogovoru oko državnog duga, pošto 49 odsto Amerikanaca o njima sada ima negativno mišljenje, a 42 odsto o konzervativnom pokretu Čajanka, koji je bio najdosledniji u zahtevu za kresanje troškova, čak i po cenu bankrota.

S druge strane, na Obamine demokrate negativano gleda 40 odsto građana. Na samog Obamu, posle dogovora o državnom zaduženju, negativno gleda 42 odsto anketiranih, dok na spikera Predstavničkog doma, republikanca Džona Bejnera, 37 odsto.

Većina od 53 odsto na taj kompromisni dogovor gleda negativno, a 38 odsto pozitivno. Demokratski glasači ga podržavaju sa 47 odsto, a protive mu se sa 45 odsto. Nezavisni birači i republikanci su većinom protiv dogovora - 53, odnosno 63 odsto.

Kao načine za stimulisanje privrede, Amerikanci najčešće pominju kresanje troškova (49 odsto), zatim oporezovanje bogatih (46 odsto) i ulaganje u infrastrukturu (34 odsto).

Anketa je rađena od četvrtka do ponedeljka, na uzorku od 1.055 američkih građana, sa marginom greške od tri procentna poena.
Pogledaj vesti o: Barak Obama

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.